Assessment of nursing staffs' knowledge concerning patient with vascular access in dialysis center at al Zehra Teaching Hospital in Iraq
Irak Al Zehra Eğitim Hastanesi diyaliz merkezinde hemşirelerin damar girişi olan hastaya ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 803308
  2. Yazar: ALI ISMAEL MHMOOD AL-MAYYAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Arka plan: Hemodiyaliz (HD), uygulanabilir ve gerekli bir İşlem olarak geniş çapta kabul görmektedir. Güvenli ve sürdürülebilir vasküler erişim (VA) çoğu SDBY hastası için bir cankurtaran halatıdır (Japon Klinik Renal Transplantasyon Derneği, 2017). Amaç: Hemşirelerin Diyalizde damar yolu olan hastalar hakkındaki bilgilerini değerlendirmek. Yöntemler: Al-Zahra Hastanesinde 1 Kasim 2022 - 10 Şubat 2023 tarihleri arasında tanımlayıcı kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Veriler, iki bölümden oluşan araç kullanılarak toplanmıştır, birinci bölüm: hemşirenin demografik verileri, ikinci bölüm: yüz yüze sorgulama tekniği kullanılarak hemşirelerin bilgilerine ilişkin (63) maddeden oluşmaktadır. Irak'ın Wasit Valiliği'ndeki Al-Zahra Hastanesi / Böbrek Diyaliz Merkezi'nde çalışan 100 hemşirenin olasılık dışı (amaçlı) örneklemi. Değerlendirme yüzde analizi ile yapılmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması 28±5,5 olan katılımcıların %60'ının erkek, %52'sinin bekar, %60'ının üniversite mezunu ve üzeri olduğu ve %52'sinin eğitim almadığı görüldü. Eğitim alanların hepsi Irak içinde eğitim aldı. Hastanede kıdem yılı sayısının ise %84'ü 1-5 yıl arasında, hemodiyaliz ünitesinde kıdem yılı ise %62'si 1-5 yıl arasındaydı. Sonuç: Çalışma, katılımcıların çoğunluğunun (%56) diyaliz hastaları için Damar Yoluyla Hasta hakkında orta düzeyde bilgi sahibi olduğu sonucuna varmıştır. Yaş, eğitimleri paylaşma ve hemşirelerin diyaliz hastalarına damar yolu açma konusundaki bilgileri arasında anlamlı bir ilişki vardı. Öneri: Çalışma, diyaliz hastalarının bakım damar erişimine ilişkin bilgileri geliştirmek için hemodiyaliz ünitesi hemşirelerinin özel eğitim kurslarına katılmasını önermiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Hemodialysis (HD) is widely acknowledged as a feasible and required alternative. Safe and maintainable vascular access (VA) is factually a lifeline for most ESRD patients (Japanese Society for Clinical Renal Transplantation, 2017). Objective: to assess nurses' knowledge concerning patients with vascular access in Dialysis. Methods: a descriptive cross-sectional study was carried out at Al-Zahra Hospital from 1th November 2022 to 10 th Febraury 2022. Data collected using the instrument contains two parts: the first part is concerned with the nurse's demographic data; the second part is composed of (63) items related to the nurse's knowledge through face-to-face questioning. A non- probability (purposive) sample of 100 nurses working at Al-Zahra Hospital / Kidney Dialysis Center in Wasit Governorate of Iraq. The evaluation was made with a percentage analysis. Results: It was observed that the majority of the participants with a mean age of 28±5.5, 60% of them are men, 52% are single, 60% are college graduates or above, and 52% did not receive a training session. As for those who received training, they all received training inside Iraq. As for the number of years of experience in the hospital, 84% of them were between 1-5 years, while the number of years of experience in the hemodialysis unit was 62% of them 1-5 years. Conclusion: The study concluded that the majority of participants (%56) have a moderate level of knowledge concerning Patients with Vascular Access for dialysis patients. There was a significant relationship between age, sharing training sessions, and Nurses' knowledge about vascular access for dialysis patients. Recommendations: The study recommended engaging hemodialysis unit nurses in special training courses to improve knowledge concerning vascular access for dialysis patients.