Beslenme ve diyetetik eğitiminin birinci ve son sınıf beslenme ve diyetetik öğrencilerinin obezite algısına etkisi
The effect of nutrition and dietetics education on obesity perception of first and last class nutrition and dietetics students
  1. Tez No: 803325
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAVUNT ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
• Çalışmamız, birinci sınıf ve dördüncü sınıf beslenme ve diyetetik öğrencilerinin aldıkları eğitimin obeziteye sahip bireylere yönelik önyargılarına etkisini, öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını ve ağırlık yanlılıklarını incelemek için yapılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, Ekim 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü birinci sınıf (n=44) ve dördüncü sınıf (n=45) beslenme ve diyetetik öğrencisinin katılımıyla elde edilmiştir. Öğrencilerin demografik bilgileri ve antropometrik ölçümleri Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen IAT (Implicit Assosation Test) ölçeğinin birinci kısmındaki veriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Obezite önyargısını değerlendirmek için ise Weight IAT ölçeğinin ikinci ve son kısmındaki sorulara verilen yanıtlar kullanılmıştır. Öğrencilerin erkek oranı %3,4 (n=3) iken kadın oranı %96,6 (n=86)'dır. Yaş ortalamaları 21,38±1,37 (18-25) yıldır. Ortalama vücut ağırlıkları 57,14±9,14 (43-107) kg, boy uzunluğu ortalamaları 1,67±0,06 (1,52- 1,91) m ve BKİ değerleri ortalamaları 20,47±2,68 (15,90-29,33) kg/m² dir. Öğrencilerin BKİ değerlerine göre %19,1'i (n=17) zayıf (BKİ
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to examine the effects of the education of first and fourth year nutrition and dietetics students on their prejudices towards individuals with obesity, their educational needs and weight biases. The findings of this study were obtained with the participation of first-year (n=44) and fourth-year (n=45) nutrition and dietetics students from Acıbadem University Department of Nutrition and Dietetics between October 2021 and June 2022. Demographic information and anthropometric measurements of the students were evaluated using the data in the first part of the IAT (Implicit Assosation Test) scale developed by Harvard University. The answers to the questions in the second and last part of the Weight IAT scale were used to evaluate the obesity bias. While the male ratio of the students is 3.4% (n=3), the female ratio is 96.6% (n=86). The mean age is 21.38±1.37 (18-25) years. Average body weight is 57.14±9.14 (43-107) kg, mean height is 1.67±0.06 (1.52-1.91) m, and mean BMI values are 20.47±2.68 (15 ,90-29.33) kg/m². According to the BMI values of the students, 19.1% (n=17) were weak (BMI