Görme engelli kadınların anne olmak ile ilgili algıları: Bir metafor analizi
The perception of motherhood of women with visual i̇mpairments: A metaphor analysis
- Tez No: 803326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ELÇİN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma bir grup görme engelli annenin anne olmak ile ilgili algılarını, bebekleri ile aralarında kurdukları bağın onlar için anlamını ve annelik deneyimlerini algılayış biçimlerini metaforlar aracılığıyla somutlaştırarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırma olgu bilim (fenomenolojik) desene bağlı kalınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Örneklemi görme engelli, en az bir kez annelik deneyimi yaşamış, canlı ve sağlıklı bebeğe sahip, iletişim kurmaya herhangi bir engeli olmayan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul etmiş 25 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler bireysel görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler tanıtıcı bilgiler, deneyimler ve ''Görme engelli anne olmak….gibidir. Çünkü…..'' ifadesi ile oluşturulan metaforlardan oluşmaktadır. Veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma doğrultusunda geçerli 42 adet metafor üretilmiş olup bu metaforlar beş ana temada toplanmıştır. Bu temalar metafor yoğunluğuna göre sırasıyla, 'Zorluklar Karşısında Mücadelecilik, Bir Ödül Olarak Annelik, Zorluklar Karşısında Bilinmezlik, Yaşama Umut Olma Yönüyle Annelik, Koruyucu Olma Yönüyle Annelik' şeklindedir. Sonuç: Görme engelli anneler annelik deneyimlerini yoğun bir sevgi ve sevinçle ifade ederken, bebek bakım ve görme engelinin olası geçişi hakkında önemli kaygılar yaşadığı belirlenmiştir. Görme engelli anneler anneliği zorluk, mücadele, bilinmezlik, umut, koruyuculuk ve ödül olarak değerlendirmektedir. Annelik umut verici, yaşama bağlayıcı ve toplumda görünür olmak için önemli bir etken olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to analyze the perceptions of a group of visually impaired mothers regarding motherhood, the significance of the bond they establish with their babies, and their experiences of motherhood by concretizing them through metaphors. Method: This research was conducted following a phenomenological design. The sample of the study was determined using the purposive sampling method, specifically the snowball sampling technique. The sample consists of 25 participants who are visually impaired, have experienced motherhood at least once, have a living and healthy baby, have no communication barriers, and voluntarily agreed to participate in the study. Data were obtained through individual interviews. The data consist of descriptive information, experiences, and metaphors created using the statement 'Being a visually impaired mother is like... because...'. The data were analyzed using descriptive analysis techniques. Results: Within the scope of the study, a total of 42 valid metaphors were generated, which were categorized into five main themes based on metaphor density. These themes, in order of metaphorical intensity, are: Resilience in the Face of Challenges, Motherhood as a Reward, Uncertainty in the Face of Challenges, Motherhood as a Source of Hope in Life, and Motherhood as a Protective Role. Conclusion: Visually impaired mothers express their motherhood experiences with intense love and joy, while also experiencing significant concerns about baby care and the potential challenges related to visual impairment. Visually impaired mothers perceive motherhood as a journey of difficulty, resilience, uncertainty, hope, protectiveness, and reward. Motherhood is seen as a promising and life-affirming experience, as well as an important factor for visibility within society.