Assessment of insulin injection application characteristics of individuals with diabetes mellitus
Diyabetes mellituslu bireylerde insülin enjeksiyonu uygulama özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 803335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Diyabetes Mellitus; insülin sekresyonunun azalması, insülinin etkisinin değişmesi ya da her ikisinde değişim nedeniyle görülen, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasının bozulduğu kronik bir hastalıktır. Dünya çapında görülme sıklığı giderek artmakta olup sistemik olarak etkilenme yapması nedeniyle birçok komplikasyonun gelişimine ve dolayısı ile bireylerin yaşam kalitesinde ciddi etkilere neden olabilir. Hastalığın kontrolünde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri insülin uygulamalarıdır. İyi bir kontrolün sağlanabilmesi için hastaların insülin uygulamasını doğru yapmaları çok önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı diyabetes mellituslu bireylerde insülin uygulamalarına yönelik bilgi, tutum ve davranışları değerlendirmektir. Methodoloji: Çalışma Dhi_Qar Özel Diyabet, Endokrin ve Metabolizma Merkezi'nde yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel düzendedir. Çalışma verileri 24 Ekim 2021-10 Mart 2022 tarihleri arasında toplandı. Çalışmanın örneklemini diyabetes mellitusu tanısı ile izlenen, herhangi bir insülin enjeksiyon tekniği ile insülin uygulayan diyabetes mellitus tanısı olan 200 birey oluşturdu. Veriler, sosyodemografik özellikleri ve diyabetes mellitus hastalığı ile ilgili özellikleri içeren“birey tanılama formu”ve insülin enjeksiyonu uygulamalarını içeren“İnsülin Enjeksiyon Uygulama Formu”ile toplandı. Verileri toplamak için, anket ve yüz yüze görüşme yöntemi kullanıldı. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların çoğu 20-60 yaş arasındaydı (%59,0). Çoğunluğu kadındı (%72.5) ve, Dhi_Qar şehrinde ikamet ediyordu (%99.5). %30'u Tip 1 ve %70'i Tip 2 diyabetes mellituslu hastalardan oluşuyordu. Katılımcıların %41,5'i beş yıldan daha uzun süredir insülin kullanıyordu. %35,5'i gün 3-4 kez insülin yapıyordu. %59'u insülin enjeksiyonunu kendi yapıyordu. Hastaların insülin enjeksiyonu uygulamalarına bakıldığında yanlış uygulamaların olduğu belirlendi. Sonuç: Bu çalışmada, örneklem kapsamına alınan diyabetes mellituslu bireylerin insülin enjeksiyon uygulama bilgi, tutum ve davranışlarında hatalı uygulamaların olduğu belirlenmiştir. İnsülin enjeksiyon uygulamlarında hatalı uygulamalar diyabetes mellituslu bireylerde kan glukozu seviyelerini ve dolayısı ile diyabet kontrolünü olumsuz etkiler. Öneri: Diyabetes mellitus tanısı olan tüm bireyler, insülin enjeksiyon tekniğini, kan glukozu kontrolünü ve diyabet yönetimini iyileştirmek için diyabete yönelik eğitim ve danışmanlık almalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the knowledge, attitudes and behaviors related to insulin administration in individuals with diabetes mellitus. Methodology: The study was conducted in Dhi_Qar Specialized Diabetes, Endocrine and Metabolism Center. It is descriptive and cross-sectional study. Data were collected from October 24, 2021- to March 10, 2022. The sample of the study consisted of 200 diabetes mellitus patients who were followed up with the diagnosis of diabetes mellitus and administered insulin with any insulin injection technique. The data were collected with the“Individual Identification Form”, which includes sociodemographic characteristics and diabetes-related features, and the“Insulin Injection Application Form”, which includes insulin injection applications. To collect data, questionnaires and face-to-face interviews were used. Data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0. Results: Most of the participants were between the ages of 20-60 (59.0%). The majority were women (72.5%) and resided in the city of Dhi_Qar. (99.5%). 30% consisted of patients with Type 1 and 70% Type 2 diabetes mellitus. 41.5% of the participants had been using insulin for more than five years. 35.5% of them were making insulin 3-4 times a day. 59% were self-injecting insulin. When the insulin injection applications of the patients were examined, it was determined that there were wrong applications. Conclusion: In this study, it was determined that individuals with diabetes mellitus included in the sample had faulty practices in their knowledge, attitude and behavior of insulin injection application. Incorrect applications in insulin injection applications adversely affect blood glucose levels and therefore diabetes control in individuals with diabetes mellitus Recommendation: All individuals diagnosed with diabetes mellitus should receive education and counseling for diabetes to improve insulin injection technique, blood glucose control and diabetes management.