Türkiye'de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin tedavi seçimini etkileyen faktörler
Parents' choices of treatments for their children with autism spectrum disorder and factors related to the choices
- Tez No: 803337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEF ERCÜMENT YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır ve son yıllarda görülme sıklığında hızlı artış gözlenmektedir. Bu artış, mevcut tedavi/müdahale yöntemi seçeneklerine yenilerinin eklenmesine yol açmıştır. Alanda bilimsel dayanağı olan yöntemlerin yanısıra bilimsel dayanaktan yoksun, etkisiz hatta zararlı yöntemler de kullanılmaktadır. Etkili tedavi/müdahale yöntemlerinin uygulanması otizmli bireyin başarılı bir gelişim göstermesini sağlasa da, etkili olmayan tedavi/müdahale yöntemlerinin tercihi, sürecin olumlu gelişimini geciktirebildiği gibi otizmli bireylere zarar da verebilmektedir. Ebeveynler/bakım verenler karşılaştıkları tedavi/müdahale yöntemleri arasından tercih yaparken, birçok faktör bu süreçte rol oynayabilmektedir. Bu araştırmada OSB'li çocuğu olan ebeveynlere/bakım verenlere (N=229), çocukları için seçtikleri tedavi/müdahale yöntemini/yöntemlerini ve bu seçimi yaparken etkilendikleri faktörleri saptamak amacı ile bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, ebeveynlerin/bakım verenlerin en sık tercih ettiği yöntemin egzersiz, yöntemi seçmelerindeki nedenin yöntemin etkili olduğunu düşünmeleri ve tercihlerini en çok etkileyen bilgi kaynağının da uzmanlardan aldıkları tavsiyeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder. The drastic increase in the prevalence has resulted in the rise of numerous treatment/intervention options. Although there are evidence-based treatment options, many of these treatments/interventions have been determined to be unsupported by science, ineffective, or even harmful to people with ASD. Research evidence supporting established treatments/interventions shows effectiveness for the treatment of individuals with ASD whereas ineffective treatments/interventions may cause harm to the individual or delay the potential progress of the treatment process. While parents/caregivers decide what treatment they should choose/use for their children with ASD, there are many factors influence their decision making process. Parents/caregivers of at least one child with ASD (N=229) were surveyed to determine which treatments/interventions they use and the factors that contribute to their treatment/intervention decision process. The results indicated that the most preferred treatment/intervention is exercise, the most popular source of information is recommendations from professionals while the reason they chose a treatment is that they think the treatment is effective.