Güzel sanatlar liseleri müzik bölümü gitar öğrencilerinin gitar dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of fine arts high schools department of music guitar students too guitar lesson
  1. Tez No: 803405
  2. Yazar: CELAL GÜLÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Öğrencilerin eğitim sürecindeki tutumlarını inceleyerek sonraki adımların tahmin edilmesinde, içinde bulundukları koşullara yönelik tutumların belirlenmesinde, eğer varsa olumsuz tutumların değiştirilmesinde, yeni, farklı tutum geliştirilmesinde ve öğrenci tercihlerinin tanınmasında tutum önemli bir faktördür. Bu araştırma; güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören klasik gitar öğrencilerinin, gitar dersine yönelik tutum düzeylerinin tespit edilip, bu tutum düzeylerinin oluşmasında etkili olan unsurların neler olabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, öğrencilerin bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik tutumları, çeşitli demografik özelliklere ve cinsiyete, sınıf seviyesine, aile eğitim düzeyine son olarak barınma durumlarına göre incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseniyle yapılmış olup, çalışma grubunu bünyesinde gitar öğretmeni olan 57 güzel sanatlar lisesinin 2021 – 2022 eğitim öğretim yılı 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim gören toplam 285 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilere yönelik“Bireysel Çalgı Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, güzel sanatlar liseleri müzik bölümü öğrencilerinin bireysel çalgı eğitimi dersine yönelik tutumlarının olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin bu derse yönelik tutumlarında, değişkenlerin alt boyutlarına göre farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Çalışma sonucunda öğrencilerin tutum puanları ile sınıf seviyesi değişkeni arasında anlamlı bir fark çıktığı görülmüştür. Diğer değişkenlerde ise anlamlı bir fark çıkmamıştır. Ayrıca, hem araştırmayla ilgili hem de yeni yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Attitude is an important factor for predicting the next steps in the education process by examining students' attitudes, determining attitudes towards the conditions they are in, changing negative attitudes if any, developing new and different attitudes, and recognizing student preferences. The aim of this study was to determine the attitude levels of classical guitar students studying in fine arts high schools towards the guitar lesson and to make evaluations about what factors might be effective in the formation of these attitude levels. In this context, students' attitudes towards individual instrument training course were examined according to various demographic characteristics and gender, class level, family education level, and finally their housing status. The research was carried out with a survey design, which is one of the quantitative research methods, and the study group consisted of 285 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of the 2021-2022 academic year of 57 fine arts high schools with guitar teachers.“Attitude Scale Towards Individual Instrument Education Course”was used in the research. As a result of the research, it was determined that the attitudes of fine arts high school music department students towards individual instrument training course were positive. It has been observed that students' attitudes towards this course differ according to the sub-dimensions of the variables. As a result of the study, it was seen that there was a significant difference between the students' attitude scores and the grade level variable. There was no significant difference in other variables. In addition, suggestions for both research and future research are presented.