Piyano eğitiminde 5E modeline dayalı öğretim etkinliklerinin performans ve öz yeterlik algısına etkisi
Performance and performance of 5E model based teaching activities in piano education effect on self-efficacy perception
- Tez No: 803404
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5E modeline göre oluşturulmuş öğretim etkinlikleri ile yapılan piyano eğitimi derslerinin öğrencilerin performans ve öz yeterlik algısına olan etkilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma bir bütün olarak nicel araştırma yöntemi üzerine tasarlanmıştır. Araştırmanın modeli gerçek deneysel model olup, ön test ve son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı güz döneminde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi müzik bölümü 2. sınıfında öğrenim gören piyano öğrencilerinden random (rastgele) yolla belirlenmiş 12 piyano öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, 5E öğrenme modeline dayalı etkinlikler, ön test-son testte kullanılmak üzere piyano performansı değerlendirme gözlem formu ile Gün (2014) tarafından geliştirilen piyano performansı öz yeterlik ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Deneysel süreç toplam 10 hafta olarak planlanmış ve bu sürecin 2 haftası grupların oluşturulması ile ön test ve son test ölçümlerine ayrılmıştır. 8 haftalık deneysel süreçte işlenecek olan ve toplam 4 konuyu kapsayan 1 eser üzerinde deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulanmış ve 2 alan uzmanı tarafından puanlanmıştır. 5E öğrenme modeline dayalı oluşturulan etkinlikler öncelikle uzman görüşlerine sunulmuş istenilen düzeltmeler sonucunda deney gurubuna uygulanması 8 haftalık süreçte haftada 2 ders saati olmak üzere 16 saatte tamamlanmıştır. SPSS ortamında Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve Kruskal Wallis H-testleri ile analiz edilerek tablolar aracılığıyla yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin piyano performansı ön test ve son ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüş, fark puanlarının sıra toplamları dikkate alındığında, gözlenen bu farkın pozitif sıralar yani son test puanı lehine olduğu görülmüştür. 5E modeline dayalı etkinliklerin kullanıldığı deney grubu ile etkinliklerin kullanılmadığı kontrol grubu öğrencilerinin piyano performansı son test ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüş, sıra ortalamaları dikkate alındığında deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre piyano performanslarının daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. 5E modeline dayalı etkinliklerin kullanıldığı deney grubu ile etkinliklerin kullanılmadığı kontrol grubu öğrencilerinin piyano performansı öz yeterlik algıları arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuş, sıra ortalamaları dikkate alındığında deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre piyano performansı öz yeterlik algılarının daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. 5E modeline dayalı etkinliklerin kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin piyano performans öz yeterlik algıları son test ortalama puanlarında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamış, sıra ortalamaları dikkate alındığında kız öğrencilerin, erkek öğrencilere göre piyano performansı öz yeterlik algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin piyano performansı öz yeterlik algıları son test ortalama puanları arasında piyano çalışma durumları değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşma olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda Piyano Eğitiminde Yapılandırmacı 5E modeline göre hazırlan öğretim etkinlikleri farklı çalgılara da uyarlanarak öğrenci performansına etkisi incelenebilir, Belirli aralıklarla müzik eğitimcilerine 5E modelinin çalgı eğitiminde kullanılabilirliği üzerine hizmet içi eğitimler düzenlenebilir, Bu çalışma kapsamında kullanılan piyano performansı öz yeterlik ölçeği farklı çalgılar içinde geliştirilerek literatüre kazandırılabilir ve 5E modelinin çalgı eğitimi üzerine etkilerini inceleyen eylem araştırmaları planlanarak öğrencilerin bireysel performansları daha detaylı bir şekilde incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the effects of piano education lessons with teaching activities created according to the 5E model on students' perception of performance and self-efficacy. The research is designed on the quantitative research method as a whole. The model of the research is a true experimental model, and a randomised design with pre-test and post-test control group was used. The study group of the research consisted of 12 piano students randomly selected from the 2nd year piano students studying at the Kırşehir Ahi Evran University Neşet Ertaş Fine Arts Faculty music department in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The research data were obtained by using a personal information form prepared by the researcher, activities based on the 5E learning model, a piano performance evaluation observation form to be used in the pretest-posttest, and the piano performance self-efficacy scale developed by Gün (2014). The experimental process was planned as 10 weeks in total, and 2 weeks of this process were reserved pre-test and post-test measurements by forming groups. It was applied to the students in the experimental and control groups on 1 work, which will be covered in an 8-week experimental period and covers a total of 4 subjects, and was scored by 2 field experts. The activities created based on the 5E learning model were first presented to the expert opinions, and as a result of the desired corrections, the implementation of the activities to the experimental group was completed in 16 hours, 2 lesson hours per week, in an 8-week period. It was analyzed in SPSS environment with Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks test and Kruskal Wallis H-tests and interpreted through tables. According to the results of the research; it was observed that there was a significant difference between the piano performance pre-test and post-test average scores of the experimental group students and the control group students and considering the rank totals of the difference scores, it was seen that this difference was in favor of the positive ranks, that is, the post-test score. It was found that there was a significant difference between the piano performance post-test average scores of the students in the experimental group, in which the activities based on the 5E model were used, and the control group students who did not use the activities and considering the mean rank, it was understood that the experimental group students had higher piano performances than the control group students. There was no significant difference in the post-test average scores of the students in the experimental group, in which activities based on the 5E model were used, in their piano performance self-efficacy perceptions, according to the gender variable, considering the mean rank, it was seen that female students had higher piano performance self-efficacy perceptions than male students. It was observed that there was no significant difference between the piano performance self-efficacy perceptions and post-test average scores of the experimental group students according to the variable of piano study status. In line with these results, teaching activities prepared according to the Constructivist 5E model in piano education can be adapted to different instruments and their effects on student performance can be examined, in-service trainings on the usability of the 5E model in instrument education can be organised for music educators at certain intervals, the piano performance self-efficacy scale used in this study can be developed for different instruments and brought to the literature, and action researches examining the effects of the 5E model on instrument education can be planned and individual performances of students can be examined in more detail.