Isı stresi altındaki broilerlerde Supplemental Askorbik Asit'in performans üzerine etkileri ile supplamental askorbik asit ile plazma askorbik asit ve adrenokortikotropik hormon düzeyleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 80342
  2. Yazar: FERDA BELGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ÇÖTELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 522
Özet
6. ü Z E T hu. araştırmada. 35°C'lik ısı stresi altındaki broi ler le~ rin yemlerine -Farklı düşeylerde (0,500,1000 mg/kg) AA katkı sı yapılarak, suppiementasyoriun plasms AA ve AÜTH düzeyleri ile canlı aoirlik üzerine etkileri incelenmiştir» i“i a t e r y al olar a k 4 h a f t a 1 1 k 1 0 0 a d et b r o i I e r h i b r i 1 1 e r Kullanılmıştır, 5u hayvanlar ner Dirinde 25:'er adet olmak üzere kontrol (ısı stresi olmayan. AA katkısız), I. deneme (ısı stresi + AA katkısız), II, deneme (.ısı stresi + 500 mg/ kg AA katkılı), III. deneme (ısı stresi + 1000 mg/kg AA kat kılı) grupları olarak 4 ayrı grupta değerlendirilmiştir. Ay rıca her bir grup dişi ve erkek olmak üzere alt gruplarına ayrılmıştır. Sekiz haftalık yasa kadar her hafta hayvanların cani i a- gırlıkları belirlenmiş? plazma AA düzeyleri saptanmıştır. ACTH tayini 4,6 ve S haftalıklarda yapı lmışt ir. Isı uygulaması öncesi canlı ağırlık erkeklerde daha faz la olup, cinsiyetler arasındaki farklılık p. Altı, yedi ve sekiz ha-ftalık erkek ve dişi broilerlerde kontrol ve I» deneme grubu, hayvanların plazma AA düzeyi orta lamaları II» vs III, deneme grubundaki ler den daha düşük ola- r a k k a y o edildi. Isı seresi süresince III» deneme grubu, hayvanların kont rol, I» ve II» deneme grubundaki lere oranla daha fazla cani ı ag”ı r I a. k kazandıg ı saptandı » Plazma ACTH düzeyleri ısı uygulaması öncesi ve sonrası gruplar arasında istatistik! açıdan anlamlı -farklılıklar gös- t e r d i.
Özet (Çeviri)
7» SUMMARY ?.his stuuı iy:, ths effect o-f supplementation by adding AA in different levels (0.500,1000 :7;g /kg 5 on the -feeding o-f faroi Isr ^..r-dvr t ha heat stress o-f 35 "C on body weight,, plasma AA arid ACT; ı I s ve I s were investigated» tigation materials» These animals were divided into -four croups (25 broiler- in sach one; of control (without neat st ress and AA supply), I (with heat stress without AA supply),, i. j. '?.. if.;a.- ST. i OS is piL'.s jv'l' stiy.' i-Uj i-.i-i aup p i y,' «=iilu j. a ~ \ i ite:ci. I. stress plus 1000 mg/kg AA supply)» On the other hand each group was grouped as male and -female» Until the Sth week old, body weights and plazma AA levels were determined each week» ACT!--! measurements were established an 4th, 6th and Sth weeks» It was observed that the body weight o-f males was more- than -females be-fore the heat stress application.