Covıd-19 pandemi sürecinde erişkinlerde bitkisel ürün kullanım durumu ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of herbal product use status and related factors in adults during the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 803472
  2. Yazar: SUEDA AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KARAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İzmir ili Balçova ilçesinde bulunan özel bir beslenme danışmanlık merkezine başvuran 18-64 yaş arası erişkinlerde Covid-19 pandemi öncesinde, sürecinde ve anketin yapıldığı tarih itibarıyla son 1 ayda bitkisel ürün kullanım durumunu ve kullanılan ürünleri, Covid-19 korkusunu ve sağlık okuryazarlıklarını belirlemek amacıyla 217 katılımcı ile yapılmış tanımlayıcı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara genel özelliklerini, sağlık ve yaşam tarzı ile ilgili bilgilerini, bitkisel ürün kullanım durumlarını, Covid-19 korkularını ve sağlık okuryazarlıklarını sorgulayan bir anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (Statistical Package for the Social Sciences, SPSS) versiyon 26.0 aracılığıyla değerlendirilmiştir. Erkek ve kadınların yaş ortalamaları sırasıyla 38.97±11.35 yıl ve 40.10±10.84 yıldır. Katılım gösteren bireylerin yarıya yakını (n=96, %44.2) üniversite mezunudur. Araştırmaya katılanların Covid-19 döneminde kullandıkları toplam bitki sayısı Covid-19 öncesindeki ve son 1 aydaki toplam bitki sayısına göre fazla iken, son 1 ayda kullandıkları toplam bitki sayısının da Covid-19 öncesine göre fazla olduğu belirlenmiştir (p0.05). Katılımcıların Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY)'nden aldıkları puan ortalaması 32.7±7.70 olarak belirlenmiş olup çalışmamıza katılanların sorunlu-sınırlı sağlık okuryazarlığı mevcuttur. TSOY'nden alınan puanlar ile katılımcıların kullandıkları bitki sayısı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Araştırmamızda katılımcıların Covid-19 korkusu orta düzeyde belirlenmiş olup, Covid-19 korkusu ölçeğinden alınan puanlar ile katılımcıların kullandıkları bitki sayısı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In adults between the ages of 18-64 who applied to a private counseling center located in Balçova, İzmir, a descriptive study was conducted with 217 participants in order to determine the use of herbal products and the products used, fear of Covid-19 and health literacy before, during and in the last 1 month of the Covid-19 pandemic as of the date of the survey. A questionnaire form questioning the general characteristics, knowledge about health and lifestyle, herbal product usage status, fears of Covid-19 and health literacy was applied to the participants by face-to-face interview method. Data were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 26.0. The mean ages of men and women were 38.97±11.35 years and 40.10±10.84 years, respectively. Almost half of the participating individuals (n=96, 44.2%) are university graduates. While the total number of plants used by the participants in the Covid-19 period was higher than the total number of plants before Covid-19 and in the last 1 month, it was determined that the total number of plants they used in the last 1 month was higher than before Covid-19 (p0.05). The mean score of the participants in the Turkey Health Literacy Scale (TSOY) was determined as 32.7±7.70, and the participants in our study have problematic-limited health literacy. There was no significant difference between the scores obtained from TSOY and the number of plants used by the participants (p>0.05). In our study, the participants fear of Covid-19 was determined as moderate, and there was no significant difference between the scores obtained from the Covid-19 fear scale and the number of plants used by the participants (p>0.05).