Suda çözünebilen yeni silisyum ftalosiyaninlerin sentezi ve meme, melanoma, prostat, karaciğer, akciğer kanser hücre hatları üzerine antikanser ilaç potansiyellerinin araştırılması
Synthesis of new water soluble silicon pthtalocyanines and investigation of their anti-cancer drug potantials on breast, melanoma, prostate, liver, lung cancer cell lines
- Tez No: 803471
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA BIYIKLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışması kapsamında aksiyal pozisyonda ligand olarak dimetilamino ve asetil piperazin grupları içeren suda çözünebilen ve agregasyon göstermeyen yeni silisyum ftalosiyaninler sentezlenmiş ve DNA bağlanma, DNA kesme, topoizomeraz I ve topoizomeraz II aktivitesi ve bazı insan kanser türlerine (meme, melanoma, prostat, karaciğer ve akciğer) karşı sitotoksik aktiviteleri belirlenmiştir. Elde edilen tüm sonuçlar bileşiklerin kuvvetli DNA bağlanma, etkili DNA kesim ve topoizomeraz ve yüksek sitotoksik aktivite göstermelerinden dolayı meme, melanoma, prostat, karaciğer ve akciğer kanserlerine karşı umut verici ajanlar olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, water soluble and non-aggregated silicon phthalocyanines bearing dimethylamino and acetyl piperazine groups at axial positions were synthesized and determined their DNA binding, DNA cleavage, topoizomerase I activities and cytotoxicity against some human cancer (breast, melanoma, prostate, liver and lung) cells. All of obtained results demonstrated that tested compounds had lead agents toward breast, melanoma, prostate, liver and lung cancer due to their strong DNA binding, efficient DNA cleavage, topoisomerase inhibitory and cytotoxic effects.