Edirne ilinde 1-2-3. basamak hekimlerinin defansif tıp uygulamaları hakkında görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of primary, secondary and tertiary care physicians in Edirne about defensive medicine practices
  1. Tez No: 803486
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZ NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada ve ülkemizde hekimler arasında defansif tıbbi eğilim giderek artmaktadır. Defansif tıp, hekimlerin olası tıbbi uygulama hatası davalarına maruz kalmamak için tanı ve tedaviye yönelik uygulamaları fazladan istemesi veya yüksek riskli hastalardan, işlemlerden kaçınmasıdır. Çalışmada; hekimlerin defansif tıp ile ilgili görüş ve eğilimlerinin belirlenmesi, defansif tıp ve defansif hekimliği literatür ışığında tanımlayarak, defansif tıp uygulamalarının nedenlerinin ve doğuracağı sonuçların irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla“Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği”kullanılarak Edirne ve ilçelerinde kesitsel bir anket çalışması yürütüldü. Araştırmadaki hekimlerin en sık başvurduğu pozitif defansif tıp uygulamaları; aydınlatılmış onam formlarına daha çok önem verme, hasta kayıtlarını daha detaylı tutma, tıbbi uygulamaları hastalara daha detaylı açıklama şeklindeydi. Hekimlerin en sık başvurdukları negatif defansif eğilim dava açma ihtimali yüksek hastalardan kaçınma davranışıydı. Araştırmaya katılan hekimlerin %85'i defansif tıp uygulamaları kavramını daha önce duyduğunu, %58'i kavramın içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Genel defansif tıp tutumu açısından mesleki kıdemi az olan, devlet veya üniversite hastanesinde çalışan hekimler daha defansif davranmaktaydı. Çalışmamızda ve diğer çalışmalarda hekimlerin yaygın olarak defansif davrandıkları saptandı. Hekimlerin defansif tıp uygulama eğilimlerini azaltmak için özellikle mesleklerini etik ilkelere uygun olarak yapacakları sağlık sisteminin ve hukuki düzenlemelerin oluşturulması gereklidir. Bu amaçla hekimleri defansif tıp uygulamaya iten nedenlere yönelik sağlık otoritesi tarafından gereken iyileştirmelerin yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The defensive medical tendency among physicians is increasing in the world and in our country. Defensive medicine is that physicians require extra diagnostic and therapeutic applications in order to avoid possible medical malpractice lawsuits or avoid high-risk patients and procedures. In the study; It is aimed to determine the views and tendencies of physicians about defensive medicine, to define defensive medicine and defensive medicine in the light of the literature, and to examine the causes and consequences of defensive medicine practices. For this purpose, a cross-sectional survey study was conducted in Edirne and its districts by using the“Defensive Medicine Practices Attitude Scale”. The most frequently applied positive defensive medicine practices by the physicians in the study; giving more importance to informed consent forms, keeping patient records in more detail, and explaining medical practices to patients in more detail. The most common negative defensive tendency of physicians was avoidance of patients with a high probability of litigation. 85% of the physicians participating in the study stated that they had heard of the concept of defensive medicine practices before, and 58% stated that they did not have enough information about the content of the concept. In terms of general defensive medicine attitude, physicians with less professional seniority and working in state or university hospitals acted more defensively. In our study and other studies, it was found that physicians commonly behaved defensively. In order to reduce the tendency of physicians to practice defensive medicine, it is necessary to establish a health system and legal regulations, in which they will carry out their profession in accordance with ethical principles. For this purpose, it is important to make the necessary improvements by the health authority for the reasons that push physicians to practice defensive medicine.