Ruhsal bozukluğu olan bireylerin fiziksel sağlık durumları ile sağlık algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between physical health status and health perception of individuals with mental disorders
  1. Tez No: 803487
  2. Yazar: BETÜL SAVAŞ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, ruhsal bozukluğu olan bireylerin fiziksel sağlık durumları ile sağlık algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaçla araştırma Ocak 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında bir üniversitenin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve bu hastaneye bağlı iki farklı Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde gerçekleştirildi. Ruhsal bozukluğu olan bireylerin yaşam bulguları Sağlığı Geliştirme Profili ile değerlendirildi, buna ek olarak katılımcıların biyokimyasal bulguları, sigara-alkol kullanımı, egzersiz yapmaları, beslenme özellikleri, özbakım uygulamaları, meme-rahim kanseri taramaları gibi taramaları içeren rutin taramaları, boşaltım ve üreme sistemi değerlendirmeleri, cinsel yaşamları ve sağlık algısı da Sağlık Algısı Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 84 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların ek hastalıkları sorgulandığında %27,4'ünde ek bir hastalık mevcut olduğu, tamamının psikiyatrik hastalık sebebiyle ilaç kullandığı, VKİ açısından incelendiğinde %25'inin normal düzeylerde iken, %3.6'sının normalin altı, %71,4'ünün normalin üstünde olduğu, erkek hastaların tamamının prostat ve testis muayenesi yapmadığı, %40,5'inin sigara içtiği, %10,7'sinin alkol kullandığı, %56'sının egzersiz yapmadığı, diyet açısından değerlendirildiğinde %81,0'inin günde 2 porsiyondan az sebze meyve tükettiği, %60,7'sinin günlük enerji miktarının yarıdan fazla bir kısmını karbonhidratlardan sağladığı bulundu. Bu çalışmadaki sonuçlara dayanarak ruhsal bozukluğu olan bireylerin eşlik eden sağlık problemleri olduğu, obezite, kardiyovasküler hastalık risk faktörleri, kanser taramalarının yetersiz olduğu sonucuna varıldı. Bu hasta grubunun sağlıklarını nasıl algıladıkları öğrenilerek, sağlıklarını geliştirmek için alınacak önlemlerin belirlenmesi ile sağkalımın artacağı ve fiziksel sağlığının iyileşeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between physical health status and health perception of individuals with mental disorders. For this purpose, the study was conducted between January 2022 and December 2022 at a Training and Research Hospital of a university and two different Community Mental Health Centres affiliated to this hospital. The vital signs of individuals with mental disorders were evaluated with the Health Improvement Profile, in addition, the participants' biochemical findings, smoking-alcohol use, exercise, nutritional characteristics, self-care practices, routine screening tests, including breast-uterine cancer screenings, excretory and reproductive system evaluations, sexual life and health perception were evaluated using The Perception of Health Scale. The study included 84 participants who met the inclusion criteria. When the comorbidities of the participants were questioned, 27.4 had an additional physical health problem, all of them were taking medication for mental disorders, 25% were at normal levels in terms of BMI, 3. 6% were below normal and 71.4% were above normal, all of the male patients were not performing prostate and testicular examinations, 40.5% were smoking, 10.7% were drinking alcohol, 56% were not exercising, 81.0% were consuming less than 2 servings of fruit and vegetables per day and 60.7% were obtaining more than half of their daily energy from carbohydrates. Based on the results of this study, it was concluded that individuals with mental disorders have accompanying health problems, obesity, cardiovascular disease risk factors, and inadequate cancer screening. By learning how this patient group perceives their health and determining the measures to be taken to improve their health, it is predicted that survival will increase and their physical health will improve.