Atlı cirit sporcularında direnç bant ile yapılan kuvvet antrenmanlarının isabet ve motorik özelliklere etkisi
Horse javeli̇n resistance band for athletes effect of strength training on sensitivity and motoric properties
  1. Tez No: 803500
  2. Yazar: OĞUZCAN SARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, direnç bant antrenmanlarının atlı cirit sporcularında cirit isabeti, sürat, çeviklik, denge ve kuvvet üzerine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmaya 24 atlı cirit sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar hedefe isabet ön test sonuçlarına göre homojen bir şekilde deney (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olarak iki gruba dağıtılmıştır. Gruplar 8 hafta boyunca atlı cirit antrenmanlarına tabi tutulmuştur. Deney grubuna cirit antrenmanına ek olarak 8 hafta boyunca direnç bant ile yapılan kuvvet antrenmanı uygulatılmıştır. Çalışmada katılımcılara ön test ve son test olarak sürat, çeviklik, denge, dikey sıçrama, durarak uzun atlama testlerinin yanı sıra araştırmacı tarafından geliştirilen cirit isabet testi uygulatılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır, verilerin normalitesi incelenmiş ve dağılımlarına göre non-parametrik testler ile ikili karşılaştırma analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of resistance band exercises on the speed, agility, balance and strength required for accurate throws in javelin equestrian athletes. Experimental design with pretest posttest control group was used in the research. 24 equestrian javelin athletes voluntarily participated in the study. Participants were homogeneously divided into two groups as experimental (n=12) and control group (n=12) according to the results of the pretest hitting the target. The groups were subjected to equestrian javelin training for 8 weeks. In addition to their routine work, resistance exercises were applied to the experimental group for 8 weeks. In the study, the participants' height and weight information were obtained by the researcher through the demographic information form as a pre-test and post-test, and BMI was calculated. Afterwards, speed, agility, balance, vertical jump and standing long jump tests were carried out in accordance with the guidelines. 30m sprint test, Agility test, vertical jump test, anterior balance test, Post-lateral balance test, post-medial balance test, flamingo balance test, standing long jump test and finally the hit test, which is the main problem of the research, were examined. It was found that there was a significant difference in the experimental group. In addition, a significant difference was observed in the vertical jump test control group. Therefore, it is thought that the traditional training program is effective.SPSS package program was used in the analysis of the data obtained, paired comparison analyzes were made in appropriate methods according to the distribution of the data.