Torakolomber bölgeden enstruman çıkarımı yapılmış hastaların klinik, biyokimyasal ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical, biochemical and radiological evaluation of patients who had been removed an instrument from the thoracolumbar region
- Tez No: 803503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Spinal füzyon, günümüzde sıkça uygulanan bir prosedürdür. Beklenen ileri yaş ve artan nüfus ile uygulanma sıklığı ve komplikasyonları arttı. Cerrahi komplikasyonlar sonrasında enstrüman materyali veya tekniğin değiştirilmesi, enstrümanların çıkarılması bir tedavi metodudur. Biz çalışmamızda torakolomber bölgeden enstrüman çıkarılması yapılmış hastaları klinik, biyokimyasal, radyolojik yönleriyle inceledik. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, kronik hastalık mevcudiyeti, sigara kullanımı, operasyon sayıları parametreler klinik sonuçlara etkisizdi. Pelvik insidans, pelvik tilt, sakral slope, lomber lordoz, torakal kifoz gibi radyolojik parametrelerde değişikliklikler ve ilişkiler farklılık gösterse de bunların da sonuca etkisi olmadı. Ağrı skorlarında ise enstrüman çıkarımının anlamlı bir düşüş sağladığı görüldü. Ağrı ile ilişkili olarak operasyon sonrası depresyon, engellilik ve korku kaçınma skorları da düşük olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Spinal fusion is a frequently performed procedure today. The frequency of application and complications increased, with prolongation of life and the growing population. Changing the instrument material and technique after surgical complications and removing the instruments are using a treatment method. In our study, we examined the patients who had an instrument removed from the thoracolumbar region in terms of clinical, biochemical and radiological aspects. In our study, parameters such as age, gender, presence of chronic disease, smoking, number of operations were ineffective on clinical results. Although the changes and relationships in radiological parameters such as pelvic incidence, pelvic tilt, sacral slope, lumbar lordosis, and thoracic kyphosis was showed differantiotions, they did not affect the outcome results either. It was observed that instrument extraction provided a significant decrease in pain scores. Postoperative depression, disability and fear avoidance scores were also found to be decreased similar like pain.