The global history of the Ottoman and Turkish tea trade
Osmanlı ve Türk çay ticaretinin küresel tarihi
  1. Tez No: 803504
  2. Yazar: ESRA ANSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN MILLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde ve erken Cumhuriyet Türkiye'sinde tüketilen ancak yerel olarak üretilmeyen ve Çin, Rusya, Avrupa, Güney Asya ve Japonya gibi çeşitli yerlerden ithal edilen çayın küresel tarihini yazmayı amaçlamıştır. Bu araştırmada Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivi belgeleri, İngiliz Ticaret Raporları, Ticaret İstatistikleri, seyahat günlükleri, çağdaş gazeteler ve gazete reklamları gibi farklı dillerde üretilen birincil kaynakları kullanarak bu ürünün tarihini; ve çayın insanları, yerleri ve kıtaları nasıl birbirine bağladığını küresel bir çerçeveden yazmaya çalışılmıştır. Bu tez tek bir doğrusal anlatı sunmak yerine, kaynakların eleştirel bir incelemesine dayanan ve diğer araştırmacıların dikkate almadığı bağlantılar kuran çoklu bakış açıları ve içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to write the global history of a commodity, namely tea, that was consumed in the late Ottoman Empire and early Republican Turkey but not produced locally and imported from various places such as China, Russia, Europe, South Asia and Japan. This research attempted to write the history of a product and how it connected people, places, and continents from a global framework, using primary sources in multiple languages, including documents from the Ottoman and Republican State Archives, British Trade Reports, Trade Statistics, advertisements, travelogues, and contemporary newspapers. Rather than presenting a single linear narrative, the current dissertation gives multiple viewpoints and insights based on a critical review of the sources and making connections that other scholars had not considered.