Adölesan idiyopatik skolyozlu hastalarda statik ve dinamik denge değerlendirilmesi
Static and dynamic balance evaluation in adolescent idiopatic scoliosis patients
  1. Tez No: 803509
  2. Yazar: MERT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Adölesan idiyopatik skolyozu (AİS) olan bireylerde skolyoz şiddeti ile dinamik ve statik denge, yaşam kalitesi ve vücut imajı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve normal bireylerle kıyaslamak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Lenke Tip 1 eğriliğine sahip olan Cobb açısı 10° ve üzerinde 29 idiyopatik skolyozlu birey deney grubuna ve 25 normal birey kontrol grubuna dahil edilmiştir. Katılımcılara objektif denge değerlendirmesi Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) sistemi içinde yer alan Duyu Organizasyon Testi (SOT), Kararlılık Sınırları (LOS), Tek Ayak Üzerinde Duruş Testi (ULS), Ritmik Ağırlık Aktarma Testi (RWS) ve Adaptasyon Testi (AT) uygulanmıştır. Subjektif denge değerlendirmesi için Berg Denge Ölçeği ve Akitiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği uygulanmıştır. Yaşam kalitesi SRS-22 Anketi ve vücut imajı Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular: AİS'li bireyler ile kontrol grubu karşılaştırıldığında AİS'li bireylerde SOT testinde vizüel, vestibüler ve kompozit denge skorlarında ve subjektif denge skorlarında anlamlı olarak daha düşük skorlar gözlenmiştir. AİS'li bireylerin Cobb açıları ile Somatosensör, Vizüel Skor, Vestibüler Skor, Preferans Değerleri ve Komposit skorlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak Cobb açıları ile Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği puanları arasında (-.671) negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. AİS'li bireyler ve Kontol grubu kıyaslandığında AİS'li bireylerde vücut imajının bozulduğu, ağrının arttığı, omurga fonksiyonunun azaldığı, genel SRS-22 puanlarının düştüğü ve buna bağlı olarak yaşam kaliteleri olumsuz etkilenmektedir. Sonuç: AİS`li bireylerde dinamik ve statik denge skorlarında normal bireylerden daha zayıf denge skorları elde edilmektedir. AİS'li bireylerde Cobb açısı arttıkça objektif denge puanları etkilenmezken subjektif denge puanları düşmektedir. Bununla birlikte AİS'li bireylerde Cobb açısı arttıkça vücut imajının bozulduğu, ağrının arttığı, ruh sağlığının düştüğü, sosyal görünüş kaygısının arttığı ve AİS'li bireylerin yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiği sonucuna varılmaktadır. Elde edilen bulgular ışığında, AİS'li bireylerde skolyoz tedavi ve tanısında Postürografi testinin de kullanılması ve skolyozu olan bireylerin statik ve dinamik denge açısında da değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the relationship between scoliosis severity and dynamic and static balance, quality of life and body image in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS) and to compare them with normal individuals. Method: In our study, 29 idiopathic scoliosis individuals with a Cobb angle of 10° and above with Lenke Type 1 curvature were included in the experimental group and 25 normal individuals in the control group. Sensory Organization Test (SOT), Limits of Stability (LOS), Unilateral Stance Test (ULS), Rhythmic Weight Shift Test (RWS) and Adaptation Test (AT), which are included in the Computerized Dynamic Posturography (BDP) system, were administered to the participants. Berg Balance Scale and Activity-Specific Balance Confidence Scale were applied for subjective balance assessment. Quality of life was assessed with the SRS-22 Questionnaire and body image with the Social Appearance Anxiety Scale. Results: When individuals with AIS were compared with the control group, significantly lower scores were observed in visual, vestibular and composite balance scores and subjective balance scores in the SOT test in individuals with AIS. No statistically significant relationship was found between Cobb angles and Somatosensory, Visual Score, Vestibular Score, Preference Values and Composite scores of individuals with AIS. However, a moderately significant negative correlation was found between Cobb angles and Activity-Specific Balance Confidence Scale scores (-.671). When individuals with AIS and the Control group are compared, individuals with AIS have impaired body image, increased pain, decreased spinal function, decreased overall SRS-22 scores, and consequently, their quality of life is adversely affected. Conclusion: In individuals with AIS, weaker balance scores are obtained in dynamic and static balance scores than in normal individuals. In individuals with AIS, objective balance scores are unaffected as the Cobb angle increases, while subjective balance scores decrease. However, as the Cobb angle increases in individuals with AIS, it is concluded that body image deteriorates, pain increases, mental health decreases, social appearance anxiety increases, and the quality of life of individuals with AIS is negatively affected. In the light of the findings, it is thought that the Posturography test should also be used in the treatment and diagnosis of scoliosis in individuals with AIS, and individuals with scoliosis should be evaluated in terms of static and dynamic balance.