Anadolu Selçuklu mimarisinde sarmaşık motifi
Ivy motif in Anatolian Seljuk architecture
  1. Tez No: 803508
  2. Yazar: AYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada; sarmaşık bitkisinin yetişme koşulları, bitkinin çeşitleri, mitolojik ve sembolik anlamları incelenmiştir. Sarmaşık bitkisinin motif olarak mimari eserlere yansıması, Anadolu Selçuklu Dönemi mimari eserlerinde özgün örnekler üzerinden yapılmıştır. Çalışma; Giriş, Anadolu Selçuklu Mimarisinde Sarmaşık Motifi, Değerlendirme ve Sonuç ana başlıklarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Konunun Tanımı Sınırları ve Önemi, Metot ve Düzen, Konu ile İlgili Yayın ve Araştırmalar, Sarmaşık Bitkisinin Yetişme Koşulları ve Çeşitleri, Sarmaşık Bitkisinin Mitoloji ve İnanmalardaki Yeri, alt başlıkları yer almaktadır. Bu alt başlıklarda ilgili bilgiler verilmiştir. Sarmaşık Motifinin Tanımı başlığında, motifin tanımlaması yapılmış ve farklı medeniyetlerdeki kullanımlarına yer verilmiştir. Anadolu Selçuklu Mimarisinde Sarmaşık Motifi isimli üçüncü ana başlık altında, Anadolu Selçuklu Dönemine tarihlenen mimari eserlerdeki sarmaşık motifleri incelenmiştir. Çalışmada dönemin özgün örnekleri ele alınmış ve bu eserler üzerinde motifin tip, teknik ve malzeme özellikleri dikkate alınarak tanımlamalar yapılmıştır. Değerlendirme bölümünde Anadolu Selçuklu mimari eserlerinde, sarmaşık motifinin uygulandığı alanlar aktarılmış, incelediğimiz sarmaşık motifleri üzerinden karşılaştığımız tipler değerlendirilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü olan 'Sonuç' bölümünde, edinilen bilgilerle amaçlanan ve elde edilen sonuca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the growing conditions of the ivy plant, its varieties, mythological and symbolic meanings were examined. The reflection of the ivy plant on the architectural works as a motif was made on the original examples in the architectural works of the Anatolian Seljuk Period. Study; Introduction, Ivy Motif in Anatolian Seljuk Architecture, Evaluation and Conclusion consists of the main headings. In the introduction, there are subheadings of the Definition, Boundaries and Importance of the Subject, Method and Order, Publications and Researches Related to the Subject, Growing Conditions and Varieties of the Ivy Plant, The Place of the Ivy Plant in Mythology and Beliefs. Relevant information is given in these sub-headings. In the title of Definition of the Ivy Motif, the definition of the motif has been made and its uses in different civilizations have been given. The ivy motifs in the architectural works dated to the Anatolian Seljuk Period were examined under the second main title called Ivy Motif in Anatolian Seljuk Architecture. The original samples of the period were taken into the study and definitions were made on these works by referring to the type, technique and material properties of the motif. In the evaluation section, the areas where the ivy motif is applied in the Anatolian Seljuk architectural works are explained, and the types we encounter are evaluated through the ivy motifs we have examined. In the fourth and last part of the study, 'Conclusion', the aim and the result obtained with the information obtained are mentioned.