Mobil sağlık uygulamalarının kullanıcı arayüz tasarımı kapsamında incelenmesi
Investigation of mobile health applications within user interface design
  1. Tez No: 803532
  2. Yazar: GÜRKAN BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, günümüz dijital çağında gelişmeye başlayan ve Covid-19 pandemi döneminde önemi artarak büyüyen mobil sağlık uygulamalarının işlev, arayüz tasarımı ve kullanılabilirlik çerçevesinde, ülkemizde ve yabancı ülkelerde kullanılan örnekleri ile incelenmiştir. Çalışmanın amacı, mobil sağlık uygulama örneklerinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkacak olumlu veya olumsuz durumların belirlenmesidir. Bu bağlamda araştırmanın ikinci bölümü mobil uygulamalar ve kullanıcı arayüz tasarımı hakkında literatür çalışması olup; kısaca tarihi, gelişimi, kullanım alanları ve tasarım unsurları konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, sağlıkta dijital teknoloji kullanımı örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde de mobil sağlık kavramları üzerinde durularak, sağlık uygulama örnekleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise kullanıcı tarafından benimsenen ve amaçlarına uygun olan bir mobil uygulama geliştirme fikri çerçevesinde, nöbetçi sağlık birimleri ile ilgili yeni bir uygulama projesi de sunulmuştur. Çalışmada, nitel araştırmalardan görüşme tekniği kullanılmıştır. Kapsamlı şekilde hazırlanan sorular, Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ile yapılmıştır. Yüz yüze olarak gerçekleşen görüşmelerde veriler, yazılı belge ve ses kayıtları şeklinde toplanmıştır. Toplanan bu veriler sınıflandırılarak analiz edilmiş, bulgu ve sonuçlara ulaşmıştır. Araştırmanın sonucunda, mobil sağlık uygulamaları arayüz tasarımlarının, kullanım ve özellikleri bakımından yüksek oranda olumlu yönde izlenim aldığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın mobil sağlık uygulamalarında arayüz tasarımı, grafik tasarım unsuru olarak arayüzlerin nasıl olması gerektiği, bilgi mimarisinin mobil sağlık hizmeti açısından önemi ve kullanıcıların mobil sağlık uygulamalarına olan güveni gibi konularda alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mobile health applications, which started to develop in today's digital age and increased in importance during the Covid-19 pandemic period, were examined within the framework of function, interface design and usability, with examples used in our country and in foreign countries. The aim of the study is to determine the positive or negative situations that will arise as a result on examining the mobile health application examples. In this context, the second part of the research is a literature study on mobile applications and user interface design; Briefly, its history, development, usage areas and design elements are mentioned. In the third chapter, the use of digital technology in health is explained with examples. In the fourth chapter, the concepts of mobile health and health application examples are examined. In the fifth chapter, within the framework of the idea of developing a mobile application that is adopted by the user and suitable for its purposes, a new application project related to the health care units on duty is presented. In the study, interview technique from qualitative research was used. Comprehensive questions were prepared with Üsküdar University students. In the face-to-face interviews, the data were collected in the form of written documents and audio recordings. These collected data were classified and analyzed, and findings and conclusions were reached. As a result of the research, a high rate of positive use of mobile health applications interface designs was observed. It is thought that the research will contribute to the field in terms of interface design in mobile health applications, how the interfaces should be as a graphic design element, the importance of information architecture in terms of mobile health services and the user's trust in mobile health applications.