İntubasyonu kolaylaştırmak için kullanılan süksinilkolin ile vekuronyumun sezaryen girişimlerinde karşılaştırılması
- Tez No: 80357
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ü Z E T Risk faktörü taşımayan 30 elektif sezaryen vakası incelenmiştir. 15 sezaryen vakasında intübasyonu sağlamak için 0.1 mg/kg dozda Ve- kuronyumu, 15 vakada ise 1 mg/kg süksinilkolin kullanılmıştır. Kullanılan ilaçlar her iki grupta da rahat intübasyonu sağlayacak kas gevşemesi temin etmiştir. Yeni doğanın 1. ve 5. dakikalardaki APGAR değerlendirilmelerinde, Vekuronyum grubundaki yeni doğanların 1. dakika APGAR puanları daha yüksek bulunmuştur. Nabız sayısı süksinilkolin grubunda daha fazla artmıştır. Çalışmamızda 0.1 mg/kg'lık yüksek dozda Vekuronyumu kullanmamıza rajj men yeni doğanın APGAR değerlendirmesini olumsuz yönde etkilememesi,Vekurojı yumun sezaryen girişimlerinde intübasyonu kolaylaştırmak amacıyla hem anne. hem de bebek yönünden güvenle uygulanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 30 elective caeserien section patients with out any risk factor were searched. For intubation, 0.1 mg/Kg vecuranium in 15 patients and 1 mg/Kg succinylcholine for the next was administered in both groups had provi ded sufficient muscle relaxation for intubation. APGAR score of the newborn in the 1 st and 5 th minutes were observed. 1 st minute APGAR score in vecuronium group was higher, heart rate was higher in succinylcholine group. In our study, APGAR score of the newborn was not effected negati vely, di spite we had used a high dose of (0.1 mg/Kg) vecuronium. We conclude that, vecuronium can be safely used for intubation in caesarien section operations.