KBRN tehditlerinin emniyet mensupları üzerine yaratacağı etki(OC biber gazı örneği)
Effect of CBRN threats on safety staff and possible measures (OC pepper gas example)
  1. Tez No: 803611
  2. Yazar: ŞENER YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EYYUPHAN YAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
KBRN ve KBRN ajanlarının neler olduğu ve bir KBRN ajanı olan OC Biber gazının kullanımı hakkında araştırmalar yapılmıştır. Belirtilen bilgiler eşliğinde emniyet mensuplarına uygulanan anket ile veri toplanmış olup veriler derlendikten sonra analizleri yapılarak tez sonuçlandırılmıştır. Bu tez çalışmasında: KBRN ve OC biber gazı hakkında emniyet mensuplarının bilgi ve yeterlilik düzeylerini ölçmek bu konularda gerek duyulan eylemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmada, Hatay İskenderun Emniyet müdürlüğüne bağlı emniyet mensupları üzerinde tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Toplamda 275 personel üzerinde gerçekleştirilen“Emniyet mensuplarının KBRN olaylarına ve KBRN kargaşa ajanlarından biri olan OC biber gazı hakkındaki bilgi ve yeterliliklerine yönelik görüşlerin değerlendirilmesi”anketi, uygulanmıştır. Ankette demografik özellikler; cinsiyet, medeni durum, yaş, hizmet süresi, eğitim durumu; KBRN ve OC biber gazı konuları üzerindeki bilgi birikimleri ve yeterlilikleri durumu ve gelecekte gerçekleştirilmesi amaçlanan eylemler ve ihtiyaçlar ile ilgili olmak üzere toplamda 41 adet soru bulunmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 21 istatistiksel analiz programına çekilerek analizler yapılmıştır. Analiz sırasında Regresyon analizi Ki-Kare testi kullanılmış olup çalışmanın güvenirliği için yapılan analiz sonucunda ortaya çıkan Cronbach Alfa değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen tezin süreçlerine binaen emniyet mensuplarının KBRN ve OC biber gazı hakkında bilinçlendirilmesi ile ilgili gerek durum sonuç bölümünde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
What is CBRN? What are the CBRN Agents and researches on the use of OC pepper gas, which is a CBRN agent, have been conducted. In this thesis, it is aimed to measure the knowledge and competence levels of law enforcement officers about CBRN and OC pepper spray and to enable the necessary actions to be taken on these issues. In the study, convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used on the police members of the Hatay Iskenderun Police Department. The survey“Evaluation of the opinions of the security personnel about the CBRN incidents and the knowledge and competence of one of the CBRN turmoil agents, OC pepper spray”, which was conducted on 275 personnel in total, was applied. Demographic characteristics in the survey; gender, marital status, age, length of service, educational status; There are 41 questions in total, about their knowledge and competence on CBRN and OC pepper spray issues, and the actions and needs intended to be carried out in the future. The obtained data were drawn into the SPSS 21 statistical analysis program and analyzes were made. Regression analysis Chi-square test was used during the analysis and Cronbach Alpha, which emerged as a result of the analysis made for the reliability of the study, was evaluated. Based on the processes of the thesis, the need for raising the awareness of the police members about CBRN and OC pepper spray is presented in the conclusion section.