Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehditlerinin ekosistem sağlığı ve insan sağlığı üzerindeki çok boyutlu etkileri ve sürdürülebilir koruma yöntemleri
Multidimensional effects of chemical, biological, radiological and nuclear (CBRN) threats on ecosystem health and human health and sustainable protection methods
  1. Tez No: 955117
  2. Yazar: BETÜL MELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HANDAN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Halk Sağlığı, Emergency Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Tehditlerinin Ekosistem Sağlığı ve İnsan Sağlığı Üzerindeki Çok Boyutlu Etkileri Ve Sürdürülebilir Koruma Yöntemleri, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Acil Yardım Ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı KBRN Ve Toksikolojik Afetler Programı, Tekirdağ, 2025. Geçmişten günümüze artan nüfus yoğunluğu, gelişen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer) maddelerinin kullanımı artmaktadır. Artan kullanım sonucu KBRN maddeleri endüstri, sağlık sektörü, laboratuvarlar, nükleer santraller ve günlük hayatta da karşımıza çıkmaktadır. Her alanda karşılaştığımız KBRN maddeleri kazaen veya kasıtlı olarak salınmakta, terör amaçlı savaş ajanı olarak kullanılarak KBRN tehditlerini oluşturmaktadır. KBRN ajanlarının her biri fizikokimyasal özelliklerine göre yüksek toksisiteye sahip maddelerdir. İnsan sağlığı üzerinde oluşturdukları akut ve kronik etkilerin yanı sıra; hava, su ve toprak aracılığıyla çevreye yayılması sonucu ekosistemde tahribata yol açarak çevre sağlığını da olumsuz etkilemektedir. İnsan sağlığı ve ekosistem sağlığı üzerindeki etkiler birbiriyle ilişkili olarak çoğalmakta, toplum üzerinde fiziksel, ekonomik, sosyal ve psikolojik derin yaralar oluşturmaktadır. Bu sebeplerdendir ki Modern dünyanın vazgeçilmez öğeleri arasında yer alan; insan ve ekosistem sağlığı için risk oluşturan KBRN tehditlerinin her geçen gün önemini arttırmaktadır. Artan KBRN tehditlerinin çok boyutlu etkileri düşünülerek sürdürülebilir korunma ve müdahale yöntemleri geliştirilmelidir. İncelenen literatür çalışmalarında; KBRN tehditlerinin çok boyutlu etkilerinden ve sürdürülebilir korunma yöntemlerinden bahsedilen benzeri bir araştırmaya rastlanılmamıştır. Bu tez, KBRN tehditlerini tanımlamakta; KBRN tehditlerinin ekosistem sağlığı ve insan sağlığı üzerindeki çok boyutlu etkileri ve sürdürülebilir korunma yöntemleri üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multidimensional Effects of Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) Threats on Ecosystem Health and Human Health and Sustainable Protection Methods, Namık Kemal University Institute of Health Sciences, Department of Emergency Aid and Disaster Management, CBRN and Toxicological Disasters Program, Tekirdağ, 2025. With the increasing population density, developing technology and industrialization from the past to the present, the use of CBRN (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear) substances has been increasing. As a result of the increasing use, CBRN substances are encountered in industry, health sector, laboratories, nuclear power plants and daily life. CBRN substances that we encounter in every field are released accidentally or intentionally, and they create CBRN threats by being used as war agents for terror purposes. Each of the CBRN agents is a substance with high toxicity according to its physicochemical properties. In addition to the acute and chronic effects they create on human health; they cause damage to the ecosystem as a result of their spread to the environment through air, water and soil, and they also negatively affect environmental health. The effects on human health and ecosystem health increase in relation to each other, creating deep physical, economic, social and psychological wounds on society. For these reasons, the importance of CBRN threats, which are among the indispensable elements of the modern world and pose a risk to human and ecosystem health, is increasing day by day. Sustainable protection and intervention methods should be developed considering the multidimensional effects of increasing CBRN threats. In the literature studies reviewed; no qualified research was found that mentioned the multidimensional effects of CBRN threats and sustainable protection methods. This thesis defines CBRN threats; focuses on the multidimensional effects of CBRN threats on ecosystem health and human health and sustainable protection methods.