Sitostatik tedavisi gören hastalarda tükürükteki değişiklikler
  1. Tez No: 80365
  2. Yazar: TİJEN İYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
- 37 - ÖZET Çalışmamızda 20 kanserli hastada sitostatik ilaçlarla tedaviden önce, tedaviden 1 ve 2 ay sonra ve 10 sağlıklı ki şide tükürükteki IgA, amilaz ve asid fosfataz düzeylerini birbirleri ile karşılaştırarak istatistiksel olarak incele dik. IgA tayinlerini immünodif üzyon metoduyla, asid fosfa taz tayinlerini Bessey-Lowry Brock yöntemiyle, amilaz tayin lerini ise Wohlgemuth yöntemiyle yaptık. IgA ve asid fosfataz değerlerinde sitostatik ilaçlarla tedaviden önce, tedaviden 1 ve 2 ay sonraki bulgular arasında anlamlı bir fark bulamadık. Sitostatik ilaçlarla tedaviden önce, elde ettiğimiz amilaz değerlerinde ise tedaviden 1 ve 2 ay sonra anlamlı azalmalar tesbit ettik. Sağlıklı kişilerle kanserli hastaların tükürüklerinde- ki IgA, amilaz ve asid fosfataz düzeylerini incelediğimizde ise bu parametrelerde hastalarla sağlıklı kişiler arasında anlamlı bir fark olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
- 38 - SUMMARY In our study, we examined the salivary IgA, amylase and asid phosphatase levels of 10 normal subjects and 20 can cer patients prior to and 1 and 2 months after the start of cytotoxic therapy statistically. IgA was measured by immunodiffusion technique, asid phosphatase by Bessey-Lowry Brock method and amylase by Wohl gemuth method. There was no significant difference between IgA and asid phosphatase levels before, and 1 and 2 months after the start of cytotoxic therapy. Amylase levels we measured before chemotherapy decrea sed significantly after 1 and 2 months period. When we compared the salivary IgA, amylase and asid phosphatase values of 10 normal subjects and 20 patients, there was no significant difference.