Lösemili hastaların, mortaliteyi artıran faktörler hakkındaki bilgi düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 80364
  2. Yazar: AYŞENUR BODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 66 - ÖZET Bu çalışma, lösemili hastaların beslenme, kişisel hij yen ve uyku durumları, enfeksiyon ve kanamalardan korunma ve tedavi komplikasyonları hakkındaki bilgilerini incelemek ama cıyla planlanmıştır. Araştırma grubu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda tedavi gören veya kontrol altında tutulan lösemili hastalardan oluşmaktadır. Veriler, hazırlanan bir görüşme cetveli kullanılarak toplanmıştır. Akut ya da kronik vaya ayırımı yapılmamış olup, araş tırma kapsamına alınan 61 vakanın % 45.9'u kadın, % 54.1'i erkek, tüm vakaların yaş ortalaması 33.3 9±15.8 ' dir. Araştırma grubumuzda ev hanımları ilk sırayı (% 39.3) alırken, vakalarımızda kişi başına düşen aylık gelir ve eği tim düzeyleri de oldukça düşük bulunmuştur. Akut veya kronik seyirli vakalarda, hem dengeli bes lenme bilgi ve alışkanlıklarının olmaması, hem de fiziksel yetersizliklere yol açan ve beslenmeyi engelleyen semptomla rın varlığı, ayrıca semptomatik ve destekleyici bakımın ye tersizliği nedeniyle belirgin kilo kaybının gözlenmesi; bu hastaların böbrek komplikasyonlarından korunmasında önemli- 67 - olan“oral sıvı yükleme”girişiminin gerçekleştirilememesi önemli bulgularımızdandır. Araştırmaya katılan hastaların, uyku-dinlenme süreleri nin ve eğilimlerinin, kişisel hijyen alışkanlıklarının yeter siz olduğu ve gerektiği şekilde yapılmadığı ve bulundukları ortamın bilinçli bir şekilde kontrol altına alınamadığı anla şılmaktadır. Vakaların ağrılarını gidermede, enfeksiyonlardan korun ma ve ateşlerini düşürmede serbestçe, kontrolsüz olarak aspi rin kullandıkları ve kanamalardan korunma hususundaki (dişeti kanamalarını, konstipasyonu önlemede) bilgilerinin yetersiz olduğu saptanmıştır], Vakaların % 70.4'ünün solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandığı, bunun yanısıra enfeksiyonlardan korunma yolları hususundaki bilgi düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Vakaların % 85' inde yüksek ateş saptanmış olup, çoğun luğu (% 71.2) ateşini düşürmede başarılı olabilmektedir. Değişik zamanlarda antilösemik tedavi alan 52 hastanın, % 96'sının enjeksiyon bölgelerine gereken önemi göstermediği saptanmıştır. Tedavi uygulanan vakaların, terapinin muhtemel yan et kileri hakkındaki, bilgilerinin yüzeyel olduğu söylenebilir. Sonuç olarak, lösemili hastaların mortalitesinde rol oynayabilen faktörler hususunda, lösemi hastasına bakım veren hemşirelerin daha dikkatli bir gözlem yaparak, hasta ve aile sini eğitmeleri gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 68 - SUMMARY This study is planned in order to investigate the information level of patients with leukemia concerning nutri tion, individual hygiene, sleeping condition, protecting against infections and bleedings, complications of medical treatment. The study group consisting of patients with leukemia, under observation and treatment of the Hematology Division, Internal Medicine Department in the University of Istanbul Faculty of Medicine. Datas are obtained from the results of interviews made with the patients. The acute and chronic cases are not separated in this study. The 45.9 % of observed 61 cases are females and 54.1 % are males. Also the average age of the cases is 33.39±15.8. The housewives are in the first line of our study group. The education level and monthly income per person of our cases have been found very low. Our important results are the followings: - Apparent weight loses in acute and chronic cases due to the lack of the habits and information concerning balanced nutrition with symptoms creating physical unfitnesses and- 69 - preventing nutrition, also lack of the symptomatic maintenance and supportive nursing care. - The“oral liquid loading”has been found inefficient, although it is very important to protect against kidneys comp lications. - It has been found that individual hygenic habits and sleep-rest periods of the observed patients are inefficient and not suitable according normal conditions. Also the physical conditions in their living rooms are not controlled well. - This study is indicating us the lack of information of our patients about protecting against bleedings (gums bleeding, constipations) and uncontrolled free using of aspi rin in order to prevent pains, protect against infections, reduce fevers. - It has been also stated that 70.4 % of the cases had respiratory system infections and mean while their informa tion level about protecting against infections is inefficient. - High fever has been seen in 85 % of the cases. The majority of them (71.2 %) was succesfull to reduce their fever (by themselves). - It is stated that 96 % of 52 patients treated with antileukemic therapy are not carefully to protect their infection areas. - Also it is indicated that the informations of the treated cases about possible complications of the therapy were not satisfactory.- 70 - As a result; this study suggests us that the nurses should educate the patients and their families with more carefully observations concerning the factors increasing mortality of patients with leukemia.