Ketamine'in Enflurane (Ethrane) ile kullanılmasında serum enzim seviyelerinde meydana gelen değişiklikler
  1. Tez No: 80366
  2. Yazar: SADETTİN IŞILDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
52 - ÖZET Araştırmamızı 1.Ü.Dişhekimliği Fakültesi Ağız-Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahîsi Anabilim Dalı ile İ.Ü.Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında çeşitli nedenlerle genel anestezi alan 40 hasta üzerinde yaptık. Hastalarımızı iki gruba ayırdık. Birinci grupta 20. has taya indüksiyon ajanı olarak Ketamine, ikinci gruba Thiopen tone verdik. Her iki grupta anestezinin devamı için volatil anestezik olan Enflurane kullandık. Hastalarımızı uyuma ve uyanma fazları açısından göz lemledik. Ketamine'li grupta uykuya geçiş fazında gecikme dı şında, Thiopentoneli gruba göre bir fark bulamadık. Hastalarımızdan, operasyon öncesi, operasyon bitimin de, operasyondan sonra 3. ve 10. günlerde aldığımız kanlarda serum enzimlerinden, SGOT, SGPT ve Alkali fosfataz düzeyleri ni inceledik. Ketamine ve Thiopentone grubunun ameliyat öncesi, SGOT, SGPT ve Alkali fosfataz değerlerini, operasyon bitimi, postoperatif 3. ve 10. gün değerleriyle kendi aralarında ki-- 53 - yasladık. Postoperatif değerleri, preoperatif değerlere göre is tatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bulduk. Ket amine ve Thiopentone grubunun operasyon bitimi, postoperatif 3. ve 10. gün SGOT, SGPT, Alkali Fosfataz değer lerin ibirbirleriyle istatistiksel olarak karşılaştırdığımız da, her iki grup arasında anlamlı bir fark bulamadık.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY We carried out our investigation on 40 patients who were anesthesized for various reasons in the Department of Oral Surgery in the School of Dentistry and the Department of Orthapaedics and Traumatology of the Istanbul Medical School of the Istanbul University. We divided our patients into two equal groups. In the first group, we administered Ketamine as an induction agent on 20 patients whereas we used Thiopentone in the second group. We employed Enflurane in both groups for the contima- tion of anesthesia. We observed our patients in respect of being anesthesized and of recovery. We found no difference in the Ketamine group except the delay in the transmisson phase to anesthesia, compared to the Thiopentone group. We examined SGOT, SGPT and Alkali Phosphatase levels in the serum enzymes in the blood we obtained from our- 55 - patients preoper at ive ly, at the termination of the operation and at 3. and 10. days postoperatively. We compared the preoperative SGOT, SGPT and Alkali Phosphatase values of the Ketamine and Thiopentone groups with those at the termination of the operation and at 3. and 10. days postoperatively within each other. We found postoperative values to be considerably signi ficant statistically compared to the preoperative values. We found no significant difference between two groups when we compared statistically the SGOT, SGPT and Alkali Phosphatase values of the Ketamine and Thiopentone groups with each other, at the termination of the operation, and at 3. and 10. days postoperatively.