Kronik pelvik ağrılı kadın hastalarda tetik nokta gevşetme tekniğinin akut etkilerinin transperineal ultrason ile incelenmesi
Investigation of acute effects of myofascial trigger point release technique using transperineal ultrasound in women with chronic pelvic pain
- Tez No: 803675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, kronik pelvik ağrısı (KPA) olan kadınlarda transperineal ultrason (TU) kullanarak manuel gevşeme tekniklerinin (MGT) pelvik taban kasları üzerindeki akut etkilerini ölçmeyi amaçladı. Çalışmaya 18-55 yaşları arasında pelvik ağrı tanılı 43 kadın dahil edilmiştir. Katılımcılara rutin jinekolojik muayeneleri sonrası pelvik ağrıları ve kas hassasiyetini değerlendirmek için Görsel Analog Skala (GAS); pelvik taban kas kuvvetlerini değerlendirmek için perineometre ve pelvik taban kas morfolojisini değerlendirmek için transperineal ultrason ölçümleri kullanılmıştır. Katlımcılar basit randomizasyon ile 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1; internal MGT, Grup 2; eksternal MGT ve Grup 3; pelvik ağrı ile ilgili gevşeme egzersizlerini içeren video eğitimini içermektedir. Uygulama sonrası pelvik ağrı, pelvik taban kas hassasiyeti, kuvveti ve ultrason değerlendirmeleri tekrarlanmıştır. Grupların tedavi öncesi ve sonrası pelvik ağrı skorlar ı sıras ıyla Grup 1 ve Grup 2'de anlamlı olarak azalırken (p=0,002 , p=0,018). Grup 3'te herhangi bir değişim görülmemiştir (p=0,336).
Özet (Çeviri)
This study sought to measure the acute effects of myofascial trigger point relaxation techniques (MTPRT) on pelvic floor muscle (PFM) using TU in women with chronic pelvic pain (CPP). 43 women between the ages of 18 and 55 with a diagnosis of pelvic pain were enrolled in the study. Participants underwent a routine gynecological examination, after which a Visual Analog Scale (VAS) was used to measure pelvic pain and muscle tenderness a perineometer was used to evaluate PFM strength TU was used to evaluate and measure PFM morphology and function. Participants were divided into 3 groups by simple randomization. Group 1: internal MTPRT, group 2: external MTPRT, and group 3: video training with relaxation exercises for pelvic pain. PFM strength, tenderness and morphology, and CPP VAS were repeated after one treatment session. The pelvic pain scores of the pre/post treatment groups decreased significantly in group 1 and group 2, respectively (p=0.002 , p=0.018). No change was observed in group 3 (p=0.336). Significant changes were observed in perineometer, pelvic floor muscle sensitivity and ultrasound measurements after treatment in groups 1 and 2 compared to pre-treatment (p < 0.05). When comparing the differences between groups, the pelvic pain scores differed significantly between groups 1-2 and 1-3 (p=0.016 , p=0.000).