Adıyaman ilindeki insülin endikasyonu olan tip 2 diyabetes mellitus hastalarında insülin başlanan hastalar ile insülin reddi nedeniyle oral antidiyabetik kullananan hastaların glisemik regülasyon açısından retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective for glicemic regulation in Adıyaman provincial patients with insulin indication and type 2 diabetus mellitus patients with insulin-started and patients taking oral antidiabetic due to insulin rejection
  1. Tez No: 803676
  2. Yazar: TAYFUN BÖRTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR OLT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve amaç: Diyabetes mellitus, makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonları ile mortalite riskini arttıran ve sıklığı giderek artan bir kronik hastalıktır. Mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlar diyabetli hastalar için yüksek bakım maliyetleri oluşturur ve komplikasyonların tedavisi yüksek maliyetlidir. Kısa ve uzun vadeli glisemik değişkenlik diyabet komplikasyonları için risk faktörleridir. Çalışmamızda İnsülin başlama endikasyonu olan Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında insülin başlanan ve insülin kullanmayı reddeden hastalar arasında takiplerinde özellikle glisemik kontrol ölçütü olan HbA1c düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 01 Ocak 2020-31 Aralık 2022 tarihleri arasında 36 aylık dönemde Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliğine başvuran ve HbA1c düzeyleri %10'dan büyük olan insülin endikasyonu olan Tip 2 diyabetes mellitus hastalarından 100 tane insülin kullanmayı reddeden ve 100 tane de insülin başlanan hasta çalışmaya dahil edildi. Veriler; hasta dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile elde edildi. Hastaların cinsiyet, yaş, gibi demografik özellikleri laboratuvar ölçümlerinden HbA1c, kan glukozu, hemoglobin, beyaz küre (WBC), tombositsayısı (PLT), üre, kreatinin, karaciğer fonksiyon testlerinden AST, ALT seviyeleri aynı laboratuvarda ölçüldü. Bulgular: İnsülin kullanan hastalarda ilk başvuru HbA1c değerleri ortalaması 13.06±2.00 iken bir sonraki kontrolde ölçülen HbA1c değerleri ortalaması 9.05±2.40 olarak ölçülmüştür (p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diabetes mellitus is a chronic disease that increases the risk of mortality with its macrovascular and microvascular complications and its frequency is increasing. Microvascular and macrovascular complications create high care costs for patients with diabetes, and the treatment of complications is costly. Short- and long-term glycemic variability are risk factors for diabetes complications. In our study, it was aimed to investigate HbA1c levels, which is a glycemic control criterion, among patients who were started insulin and refused to use insulin in Type 2 diabetes mellitus patients with an indication for insulin initiation. Materials and methods: Patients who applied to Adıyaman University Training and Research Hospital Internal Medicine outpatient clinic between 01 January 2020 and 31 December 2022 and whose HbA1c levels were greater than 10% were included in the study. The total of 200 patients with Type 2 diabetes mellitus with insulin indication, 100 patients who refused to use insulin and 100 patients who were started on insulin at the same time, were included in the study.. Data was obtained by retrospective examination of patient files. Demographic characteristics of the patients such as gender, age, HbA1c from laboratory measurements, blood glucose, hemoglobin, white blood cell (WBC), number of thrombocytes (PLT), urea, creatinine, AST and ALT levels from liver function tests were measured in the same laboratory. Results: While the average of HbA1c values at the first admission was 13.06±2.00 in patients using insulin, the average of HbA1c values measured at the next control was 9.05±2.40 (p value