Bel ağrısının diğer kronik ağrı sendromları ile birlikteliğinin sıklığı
The prevalancy of low back pain associated with other chronic pain syndromes
  1. Tez No: 267811
  2. Yazar: LEYLA VERAL SIVACIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AYDINLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Toplumsal ve kişisel olarak büyük sosyo-ekonomik problemlere neden olan ve kronik ağrı sendromu olarak değerlendirilen bel ağrısı, genel sağlığı bozan hastalıklar zincirinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bel ağrısının baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, depresyon, kardiyovasküler hastalıklar, respiratuar hastalıklar, gastrointestinal hastalıklar, jinekolojik hastalıklar ve alerjik hastalıklar ile ilişkili olduğu literatürde gösterilmiştir. Kronik bel ağrısı ve eşlik eden hastalıklar arasındaki ilişkinin patofizyolojik açıdan nörobiyolojik hassaslaşmaya bağlı olduğu ve kişinin genetik yatkınlığının önemli rolü olduğu ileri sürülmektedir.Çalışmamızda bel ağrısı ve yandaş ağrı sendromlarının birlikteliğinin araştırılması ve toplumumuzdaki sıklığının ortaya konulması amaçlandı.Çalışma, bel ağrısı şikayeti nedeniyle polikliniğimize başvurmuş, yaşları 18-65 arasında değişen çalışmaya alınma ve dışlanma kriterlerine uyan 27'si erkek, 80' i kadın toplam 107 hasta üzerinde yapıldı. Bel ağrısı ile beraber görülebilen yandaş hastalıkların birlikteliği anket yapılarak araştırıldı.Çalışmaya alınma kriterlerine uyan hastaların anket sorgulamasında öncelikle hastaların genel bilgileri (ad-soyad, cinsiyet, yaş/kilo/boy, Vücut Kitle İndeksi -VKİ, doğum yeri, medeni durum, eğitim durumu ve süresi, meslek/çalışma durumu, adres/ telefon No) ve bel ağrısının ayrıntılı öyküsü (süre, şiddet, nitelik, arttıran-azaltan faktörler, operasyon öyküsü) alındı. Ayrıca hastalara bel ağrısı dışındaki diğer ağrılı ve ağrısız rahatsızlıkların (baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, kol-bacak ağrısı, migren, depresyon, eklem ağrısı, egzema, alerji, ağrılı adet görme, gastrointestinal şikayetler, pelvik ağrı) varlığı ile ilgili sorular yöneltildi.Ağrı değerlendirilmesinde Görsel Ağrı Ölçütü (Visüal Analog Scale-VAS) ölçütü kullanıldı ve ilk sorgulamada aktivite VAS değeri, istirahat VAS değeri ve gece VAS değeri kaydedildi. Depresyon varlığı BECK Depresyon Ölçütünün (Beck Depression Inventory - BDI) 1996'da yeniden gözden geçirilen formu (BDI-II) ile sorgulandı. Yaşam kalitesi 1999'da Türkiye için yapılmış olan geçerliliği kullanıma sunulmuş olan Kısa Form-36 (Short - Form 36; SF-36) ölçeği ile sorgulandı.Çalışmamızda bel ağrılı hastaların yarısından fazlasının 50 yaş altında olduğu görülmüştür. Hastaların tümünün orta-şiddetli bel ağrısından yakındıkları, hafif derecede depresyonlarının olduğu saptanmıştır. Bel ağrısı nedeni ile yaşantıları olumsuz yönde etkilenen hasta oranı yüksektir. Hastaların % 94.4' ünün yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı dışında ağrılı veya ağrısız en az bir ilave rahatsızlığın var olduğu saptanmıştır. Kadın hastalarda bel ağrısına ek olarak baş ağrısı, boyun ağrısı, kasık ağrısı, eklem ağrısı ve egzama daha sık görülmektedir. Kadınların bel ağrılarının daha şiddetli olmasına karşın yaşam kalitelerinin erkeklere göre daha az olumsuz etkilendiği bulunmuştur. İki yıldan uzun süredir bel ağrısı şikayeti olan hastalarımızda, yandaş ağrılı rahatsızlıklardan sırt ağrısı ve eklem ağrısı, ağrısız rahatsızlıklardan da gaz şikayeti, reflü ve nefes darlığının daha fazla görüldüğü saptanmıştır.Literatür bilgileri ile büyük ölçüde örtüşen sonuçlarımıza göre, bel ağrısı ile beraber bazı hastalıklar sıklıkla birlikte görülmektedir. Bu birliktelik, ortak bir santral mekanizmanın var olabileceğini düşündürmektedir. Bel ağrısı ve yandaş rahatsızlıkların birlikteliğinin daha iyi anlaşılması için daha geniş kapsamlı epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Low back pain is considered as a chronic pain syndrome resulting in important.Social and personal problems and accepted as part of diseases distruetry general health. Also ın literature, low back pain is shown to be in relation with headache, cervical pain, upper back pain, depression, kardiovascular diseases, respiratory diseases, gastrointestinal diseases, jinecological diseases,allergic diseases. It is assumed that pathophysiologicaly relation between chronic back pain and accompanying diseases, shoul be due to neurobiological sensitiveness.In our study , we aim to search backpain and accompaying pain syndromes and demonstrate its frequency in our society.Study has done with 107 patients of 27 male and 80 female who has admidted to our clinic for low back pain were researched by questionnaire. What we asked in the questionaire were , general information (name, surname, gender, age, weight, height, BMI, birth place, social status, education, status and lenght, job, studying status, adress (phone number), detailed history of low back pain ( length of tire, severity, character, factors increasing or decreasing pain, operational history ), accompaying diseases (headache, cervical pain, upper back pain,extremity pain, migraine, depression, joint pain, eczema, dysmenorrhea, gastrointestinal complaints, pelvic pain.)For pain evaluation visuel analog scale ( VAS ) was used and VAS informations is recorded as activity VAS, resting VAS and night VAS. Presence of depression was questioned with BECK ( Beck Depression Inventory-BDI-II ) revised in 1996. Quality of life was questioned by short form-36 ( SF-36 ) , found in 1992 and validated in 1999.In our study, it was seen that more than half percent of patients were below 50 years old of age. It was concluded that all complaint about middle severelow back pain and little depression. Percent of people whose life quality affected negatively was in high amount. %94.4 of these patients were found to have on additional illness with pain or no pain other than low back pain. In female patients additional headache, cervical pain, artralgia and egzema were seen more often. Although women had more severe low back pain, they were found to be affected less than men. In patients having low back pain more than 2 years, back pain and artralgia also constipation, reflu and dyspnea were found to happen more often.Consistent with previous reports, our results confirmed that low back pain is frequently comorbid with some diseases. This comorbidity suggests the existence of a common central underlying mechanism. Further comprehensive epidemiologic studies will shed light on the comorbidities of low back pain.