Hipertansiyon ve diyabet hastalarının algılanan stres ve depresyon düzeyleri ile tedavi uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of perceived stress and depression levels and medication adherence of hypertension and diabetes patients
- Tez No: 803678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AYRALER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada; aile hekimliği polikliniğine başvuran diyabet ve hipertansiyon hastalarının algılanan stres ve depresyon riskini ve düzeyini belirleyerek, bunun hastaların tedavi uyumu ve diğer bazı bağımsız değişkenlerle olan ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırmada, Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında Giresun Eğitim Araştırma Hastanesinde Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 201 katılımcıya Beck Depresyon Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Morisky Tedavi Uyum Ölçeği–8 ve sosyodemografik veri anketi yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulandı. Çalışmada; hipertansiyon hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon ve diyabet hastalığı olmayan bireylerin oluşturduğu 3 ayrı grup yer almıştır. Bulgular: Araştırmaya 18 yaş üzeri toplam 201 katılımcı alındı. Hipertansiyon, diyabet ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 67'şer kişilik üç grup oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen 201 kişinin 106'sının (%52,7) kadın, 95 (%47,3) kişinin ise erkek ve yaş ortalamasının 55,5±10,05 olduğu gözlendi. Çalışmaya dahil olan hipertansif grupta hastaların %50,8' i kadın, diyabetli grupta ise %44,7' si kadındı. Çalışmamızda depresyon ve algılanan stres ölçeğinden alınan puanlar sırasıyla hipertansif grupta 10,78±7,64 ve 22,19±12,12 diyabetik grupta 13,51±8,42 ve 26,66±12,18 sağlıklı grupta ise 7,63±6,61 ve 18,82±9,99 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the perceived stress and depression risk and level of diabetes and hypertension patients who applied to the family medicine outpatient clinic, and to investigate the relationship of this with treatment compliance and some other independent variables. Materials and metods: In the study, Beck Depression Scale, Perceived Stress Scale, Morisky Medication Adherence Scale-8 and sociodemographic data questionnaire were applied to 201 participants who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Giresun Training and Research Hospital between October and December 2022, using face-to-face interview technique. In the study; There were 3 different groups consisting of hypertension patients, diabetes patients, non-hypertension and non-diabetic individuals. Results: A total of 201 participants over the age of 18 were included in the study. Three groups of 67 each consisting of hypertension, diabetes and healthy volunteers were formed. It was observed that 106 (52.7%) of the 201 people included in the study were female, 95 (47.3%) were male, and the mean age was 55.5±10.05. In the hypertensive group included in the study, 50.8% of the patients were female, and in the diabetic group, 44.7% were female. In our study, the scores obtained from the depression and perceived stress scale were 10.78±7.64 and 22.19±12.12 in the hypertensive group, 13.51±8.42 and 26.66±12.18 in the diabetic group, and 7.63±6.61 and 18.82±9.99 in the healthy group.