Yavaş geçişli animasyon tekniğinin 7. sınıf öğrencilerinin ışığın madde ile etkileşimi konusundaki başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisi
The effect of slow pass animation technique on 7th grade students' success in the interaction of light with matter and on their motivations for science learning
- Tez No: 803709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEZMİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 7.sınıf öğrencilerine fen bilimleri dersi kapsamında sunulmakta olan Işığın Madde ile Etkileşimi Ünitesinin yavaş geçişli animasyon tekniği ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına nasıl etki edeceğinin ortaya konulması ve bu teknik hakkındaki öğrenci görüşlerinin açığa çıkarılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nitel destekli nicel karma araştırma yöntemi göz önüne alınarak yapılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı ön-test son-test kontrol gruplu desenine göre oluşturulmuş olup, nitel kısmı ise olgu bilim yöntemine göre oluşturulmuştur. Çalışmada yer alan katılımcılar uygun örneklem yöntemine göre seçilmiş olup örneklem; 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bünyesinde bulunan iki farklı ortaokulda öğrenim gören 7.sınıf öğrencileridir. 30 deney grubu öğrencisi ve 30 kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplamda 60 öğrenci ile çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmanın nicel kısmında Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi ve Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği kullanılırken nitel kısmında deney grubu öğrencileri ile yapılan yavaş geçişli animasyon tekniğine ilişkin görüşmeler oluşturmaktadır. Nicel verilerin analizinde akademik başarı ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon değişkenleri açısından deney ve kontrol grubu arasında ön-test ve son-test sonuçları açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığını test etmek için sırasıyla karma ANOVA ve karma MANOVA uygulamıştır. Nitel verilerinin analizinde ise içerik analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında ise yedinci sınıf öğrencilerinin Işığın Madde ile Etkileşimi konusundaki akademik başarıları açısından yavaş geçişli animasyon tekniği uygulanan deney grubu ile düz anlatım tekniği uygulanan kontrol grubu öğrencileri arasında; uygulama grubu değişkeni açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı, uygulama zamanı değişkeni açısından akademik başarılarının zamanla arttığı ve uygulama grup ve zaman etkileşimi değişkeni açısından deney grubu lehine anlamlı farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca etki büyüklüğü kısmi eta-kare (η2) değerine göre deney ve kontrol grubu öğrencileri akademik başarı puanları arasında büyük düzeyin üzerinde farklılaşmanın var olduğu gözlemlenmiştir. Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeğinin karma MANOVA analizi bulgularına göre ise uygulama grubu değişkeni açısından anlamlı farklılık gösterdiği ve etki büyüklüğünün büyük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmış ve bu farklılığın ise ölçeğin sadece ilk boyutu olan araştırma yapmaya yönelik motivasyon boyutunda anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarının zaman değişkeni ve uygulama grubu zaman etkileşimi değişkeni açısından anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılmış olan yavaş geçişli animasyon tekniğine ilişkin mülakat sonuçlarına göre ise genel anlamda öğrencilerin çoğunluğunun bu tekniği sevdikleri ancak çok zaman ve emek istemesi, sınav sistemine yönelik çalışma yapmak istemeleri gibi farklı nedenlerle bazı öğrencilerin bu teknik yerine soru çözüm tekniğini kullanmak istediklerini ifade ettikleri görülmektedir. Uygulamanın grupla yapılması hususunda öğrenciler ikiye bölünerek yarısı grupla yapılması taraftarı olduğu, yarısının ise bireysel yapılması taraftarı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir diğer sonuç olarak da öğrencilerin animasyon hazırlama basamaklarından biri olan taslak hazırlama aşamasında bazı farklı adi hatalara sahip oldukları hazırladıkları taslaklardan ve ifadelerinden görülürken, yavaş geçişli animasyon tekniğinin model hazırlama, animasyon oluşturma basamaklarından ve ifadelerinden bu mevcut hataların ortadan kalktığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal how the teaching of the Interaction of Light with Matter Unit, which is presented to 7th grade students within the scope of science course, with the slow transition animation technique will affect the academic success of the students and their motivation for learning science, and to reveal the students' views on this technique. For this purpose, the research was conducted by considering the qualitative supported quantitative mixed research method. The quantitative part of the study was created according to the pre-test post-test control group design, and the qualitative part was created according to the phenomenology method. The participants in the study were selected according to the appropriate sampling method, and the sample; They are 7th grade students studying in two different secondary schools under the Ministry of National Education in the second half of the 2021-2022 academic year. 30 deney grubu öğrencisi ve 30 kontrol grubu öğrencisi olmak üzere toplamda 60 öğrenci ile çalışılmıştır. In the quantitative part of the research, the Interaction of Light with Matter Academic Achievement Test and the Motivation Scale for Learning Science were used as data collection tools, while in the qualitative part, interviews with the experimental group students about the slow transition animation technique were used. In the analysis of quantitative data, mixed ANOVA and mixed MANOVA were applied, respectively, to test whether there was a significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement and motivation for learning science variables in terms of pre-test and post-test results. In the analysis of qualitative data, content analysis was performed. When the research findings are examined, in terms of the academic success of the seventh grade students on the Interaction of Light with Matter; It was concluded that there was no significant difference in terms of the practice group variable, their academic achievement increased over time in terms of the practice time variable, and there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of the practice group and time interaction variable. In addition, according to the effect size partial eta-square (η2) value, it was observed that there was a significant difference between the academic achievement scores of the experimental and control group students. According to the mixed MANOVA analysis findings of the Motivation Scale for Learning Science, it was concluded that there was a significant difference in terms of the application group variable and the effect size was at a large level, and this difference was found to be significant only in the first dimension of the scale, the motivation for doing research. In addition, it was concluded that the motivation of the students towards learning science did not differ significantly in terms of the time variable and the time interaction variable of the application group. According to the results of the interviews about the slow transition animation technique, it is seen that in general, the majority of the students like this technique, but it requires a lot of time and effort, and some students express that they want to use the question solution technique instead of this technique for different reasons such as wanting to study for the exam system. It was concluded that the students were divided into two regarding the implementation of the application with a group, half of them were in favor of doing it with a group, and half of them were in favor of doing it individually. As another result, it was seen from the drafts and expressions that the students had some different common mistakes in the draft preparation stage, which is one of the animation preparation steps, while it was concluded that these existing errors were eliminated from the model preparation, animation creation steps and expressions of the slow transition animation technique.