Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin human papilloma virüs(HPV) enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi
To evaluate the knowledge levels and attitudes of Ondokuz Mayıs Medical Faculty students about Human Papilloma Virus (HPV) infection and HPV vaccine
  1. Tez No: 803714
  2. Yazar: ŞERİFE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Ondokuz Mayıs Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Human Papilloma Virüs(HPV) enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmamız 03.02.2023-10.04.2023 tarihlerinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2022 – 2023 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören tıp fakültesi öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Her sınıfa tabakalı örneklem yöntemi uygulanarak; 1. sınıflardan 55, 2. sınıflardan 59, 3. sınıflardan 51, 4. sınıflardan 70, 5. sınıflardan 42 ve 6. sınıflardan 48 gönüllü toplam 325 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilere anket formu şeklinde çalışmanın hedefine yönelik sosyodemografik sorular sorulmuş, öğrencilerin HPV ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini saptamak amacıyla Human Papilloma Virüsü (HPV) Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan öğrencilerin minimum yaşı 19, maksimum yaşı 43 yaş ortalaması ise 22,51 (SS=2,41)'dir. Katılımcıların %59,1'inin kadın, %98,8'inin bekâr, %99,4'unun çocuğunun olmadığı, %76,6'sının sigara kullanmadığı ve %65,2'sinin alkol kullanmadığı belirlenmiştir. Katılımcıların %9,8'inin kronik hastalığının olduğu, %84,3'ünün cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgisinin olduğu, %12,5'inin kadın hastalıkları ile ilgili tanısı konmuş rahatsızlığı/hastalığı olduğu, %4,6'sının ailesinde rahim ağzı kanseri öyküsü olduğu, %96,3'ünün daha önce rahim ağzı kanserini duyduğu, %77,5'inin rahim ağzı kanseri hakkında bilgisinin olduğu, %4,2'sinin pap-smear yaptırdığı ve %2,2'sinin HPV aşısı yaptırdığı belirlenmiştir. SONUÇ: Yapılan araştırmalarda HPV ve ilişkili hastalıklarla ilgili verilen eğitimler sonrasında HPV farkındalık düzeylerinin artış gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan HPV farkındalığı ve aşı oranlarının artırılması için bu konuda kadın, erkek ve farklı yaş gruplarına yönelik eğitimlerin verilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To evaluate the knowledge levels and attitudes of Ondokuz Mayıs Medical Faculty students about Human Papilloma Virus (HPV) infection and HPV vaccine. MATERIALS AND METHODS: Our cross-sectional, descriptive study was conducted on medical faculty students studying at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between 03.02.2023 and 10.04.2023 during the 2022-2023 academic year. By applying the stratified sampling method to each class; A total of 325 students, 55 from 1st grade, 59 from 2nd grade, 51 from 3rd grade, 70 from 4th grade, 42 from 5th grade and 48 from 6th grade, were included in the study. The students participating in the study were asked sociodemographic questions in the form of a questionnaire for the purpose of the study, and the Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale was used to determine the knowledge levels of the students about HPV and HPV vaccine. RESULTS: The minimum age of the students participating in the study is 19, the maximum age is 43, and the average age is 22.51 (SD=2.41). It was determined that 59.1% of the participants were women, 98.8% were single, 99.4% had no children, 76.6% did not smoke and 65.2% did not drink alcohol. 9.8% of the participants had a chronic disease, 84.3% had knowledge about sexually transmitted diseases, 12.5% had a diagnosed disease/disease related to gynecological diseases, 4.6% had a family history of uterus oral cancer history, 96.3% heard about cervical cancer before, 77.5% had knowledge about cervical cancer, 4.2% had pap-smear and 2.2% had HPV vaccine has been determined. CONCLUSION: In the studies conducted, it was determined that HPV awareness levels increased after the trainings on HPV and related diseases. In this regard, it is important to provide trainings for women, men and different age groups in order to increase HPV awareness and vaccination rates.