Ondokuz Mayıs Üniversitesi tıpta uzmanlık öğrencilerinin serviks kanseri ve HPV aşısı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitude and behavior of the students of the Faculty of Ondokuz Mayis on cervical cancer and HVP vaccination
  1. Tez No: 520200
  2. Yazar: RABİA DANE KOCASARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Human Papillomavirus (HPV) enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan en sık jinekolojik enfeksiyondur. HPV'nin neden olduğu serviks kanseri ise dünyada üzerinde kadınlarda görülen en sık üçüncü kanserdir. Sağlık hizmeti sunan hekimlerin bu husustaki bilgi ve tutumu halkın özellikle aşıya karşı yaklaşımını etkilemektedir. Biz de üniversitemizde eğitim gören tıpta uzmanlık öğrencilerinin serviks kanseri ve HPV aşısına karşı bilgi, tutum ve davranışlarını incelemeyi amaçladık. MATERYAL METOD: Çalışmamız OMÜ Tıp Fakültesinde öğrenim gören, çalışma hakkında bilgilendirilen, çalışmayı kabul eden tıpta uzmanlık öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kişilere kişisel bilgilerini almak amaçlı bir sosyodemografik anket ve konuyla ilgili literatür taranarak HPV aşısı ve serviks kanseri hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını ölçmek amaçlı bir başka anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Veriler SPSS for Windows 22 aracılığıyla bilgisayar ortamına girilerek değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 174 tıpta uzmanlık öğrencisinin yaş ortalaması 28.3 ±2.63 (min:24-maks:40) olup %56.3'ü kadındı. Katılımcıların sırasıyla %93.1, %95, %96.5, %98.9, %95.9'ü serviks kanseri için önemli risk faktörü olarak HPV enfeksiyonu, sigara kullanımı, erken cinsel aktivite yaşı, birden fazla cinsel partner olması, cinsel partnerin birden fazla partneri olması olarak belirtmişti. Ayrıca tıpta uzmanlık öğrencilerinin %44.3'ü HPV aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünüyordu. Bilgisi olduğunu düşünenlerin %71.4'ü medical yayınlardan, %20.8'i doktor çevresinden bilgi edindiğini belirtti. HPV aşısı olduğunu söyleyen katılımcı oranı yalnızca %1.7(n=3) idi. Ayrıca katılımcıların %24.7'si yalnız kız çocuğuna, %21.8'I ise hem kızına hem oğluna aşı yaptırmayı düşündüğünü söylemiştir. Kızına aşı yaptırmayı düşünmeyenlerin %50'si yeterli bilgi sahibi olmadıklarını, %25'i aşı etkinliği hakkında yeterli bilgisi olmadığını, %16'sı ise gereksiz olduğunu düşündüğünü belirtti. Aynı şekilde oğluna aşı yaptırmayı düşünmeyenlerin aşı yaptırmama sebeplerinin oranları sırasıyla %47, %17.6, %29.4'tü. SONUÇ: Ondokuz Mayıs Üniversitesi tıpta uzmanlık öğrencilerinin HPV ve serviks kanseri hakkında orta düzeyde bilgi sahibi olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak HPV aşısı yaptırma ve çocuklarına aşı yaptırmayı isteme oranları düşük bulunmuştur. Bu konuda tıp doktorlarına daha fazla bilgi verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Human papillomavirus (HPV) infection is the most common gynecological infection transmitted sexually. Cervical cancer caused by HPV is the third most common cancer seen in women on the world. The knowledge and attitudes of the health care practitioners affect the populace's approach to vaccination in particular. We aimed to examine the knowledge, attitudes and behaviors of cervical cancer practitioners who are studying at our university against cervical cancer and HPV vaccination. MATERIALS METHOD: Our study was applied to students who are studying at the OMU Faculty of Medicine, who are informed about the study and who accept the study. A sociodemographic questionnaire aimed at obtaining personal information and a literature on the subject were prepared and applied to the survey participants to determine the knowledge, attitudes and behavior of HPV vaccination and cervical cancer. The data are entered into the computer environment and the relations between the variables are examined. RESULTS: The average age of 174 practitioners included in my study was 28.3 ± 2.63 (min: 24-max: 40) and 56.3% were female. 93.1%, 95%, 96.5%, 98.9%, 95.9% of the participants stated that HPV infection, smoking, age of early sexual activity, multiple sexual partners, sexual partner more than one partner were the important risk factors for cervical cancer . In addition, 44.3% of the students enrolled in the study thought that they had enough knowledge about HPV vaccination. 71.4% of those who think that it is information is from medical publications and 20.8% of them are informed from the doctors. Only 1.7% (n = 3) of respondents said that they had HPV vaccine. They also said that 24.7% of the participants think that they should vaccinate only for the girl child and 21.8% think that they should vaccinate both the daughter and the son. Fifty percent of those who didn't plan to vaccinate their daughter said they did not have enough information, 25% said they did not have enough information about the vaccine activity, and 16% thought it was unnecessary. Likewise, the rates of those who did not consider to vaccinate their son were 47%, 17.6% and 29.4% respectively. CONCLUSION: It has been shown that practitioners at Ondokuz Mayıs University have moderate knowledge of HPV and cervical cancer. However, the rate of having HPV vaccination and having children vaccinated is low. More information needs to be given to medical doctors in this regard.