Postkolonyal feminizm ekseninde Müslüman kadının madunlaşma süreci
The subalternity process of Muslim women in the context of postcolonial feminism
  1. Tez No: 803724
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu çalışma postkolonyal çalışmalara müslüman kadının madunluğunu ve madunlaşma sürecini eklemek amacı ile yazılmıştır. İslam 7. yüzyılda Arabistan'da ortaya çıktığında kız çocuklarının öldürülmesine tepki gösterdiği bilinen bir gerçektir. Spivak'ın ölüm deneyimiyle anlattığı sati mağduru Hintli kadının iyi ve sadık eş görülmek için ölümle son bulan konuşmalarına benzer Müslüman kadının takvalı kadın olarak kodlanan ölüm benzeri bir deneyime yaşarken maruz kaldıklarını göstermektir. Postkolonyalizmin sömürgeci ve sömürgeleştirilene ekonomik yönünden çok psikolojik yönüne vurgu yapmasıyla yeni çalışmalara sebep oldu. Postkolonyal çalışmaların içinde Müslüman kadının sömürge nesnesine benzeyen madunlaşması uzun süren çok yönlü (epistemik, sembolik ve fiziksel) şiddet biçimleriyle gerçekleşmiştir. Bu çalışmada İslam'ın kadını kurtarma misyonunun nasıl bir anlamsızlığa ve çelişkiye dönüştüğü postkolonyalist ve madun çalışmaları ışığında anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this project, it is aimed to add müslim women to postkolonial and subaltern studies. As İslam appeared in Arabia, it is well known fact that it condemned girls infanticies and burriying of little girls. Muslim women experienced a religious life that has very similar aspects with indian women who obliged to suicide to became a good and trustworty wife. Postkolonyalizm showed that colonization has different aspects especially psychologically. This caused different studies. The subalternity process of Muslim women includes different violation types such as epistemic. Symbolic and physical. This study will tell how the muslim mission of saving woman turned into a meaningless and paradoxical issue like indian sati women.