Colonial and postcolonial issuse in V. S. Naipaul's West Indian fiction
V. S. Naipaul'un Karaib Adalarını sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası sorunlar
- Tez No: 73659
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Pek çok eser vermiş olan V. S. Naipaul (1932), günümüzün en tanınmış sömürgecilik sonrası yazarlardandır. Kitaplarında, sömürgecilik dönemi ve sonrası yaşamı konu alır. Daha çok Trinidad'da geçen olayları anlatırken, sömürgecilik döneminde ve sonrasında bireylerin yaşadıkları toplumda yüz yüze geldikleri temel sorunları inceler. Trinidad, Karaib Adalarında birbirleriyle aynı özellikleri paylaşan sömürgecilik sonrası toplulukları temsil eder. Bu ülkelerin hepsi küçük ve önceki imparatorluktan tam anlamıyla bağımsız olmalarını sağlayacak ekonomik kaynaklardan yoksundurlar. Bu toplumlar farklı kültürel, geleneksel, ırksal, ve dinsel kökenlerden gelen farklı insanlardan oluşur. Bu nedenle de, bu ülkelerin bir ulusal ya da kimlik duygusu yoktur. Kendi öz vatanlarından, atalarının geleneklerinden, kültürlerinden ve dinlerinden koparılmış bu insanlar, kültürel bir sürgün yaşamaktadırlar. Elbette, köklerindeki kültürel bağlamı kopardıkları için artık kendilerini o kültür ile özdeşleştiremezler. Öte yandan, sömürgecilerin getirdiği kültür de onlara yabancıdır. Bu nedenle Karaib Adalarında, kimliksizlik, bir yere ait olmama ve yalıtım gibi duyguların pençesindedirler. Bu karma toplumlar, kendilerinden daha güçlü olanlar tarafından kolaylıkla yönlendirip kullanılabilirler. Farklı ırklardan ve farklı kültürel kökenlerden gelen kişilerin birbirine duyduğu nefret sonucu bu toplumlarda bir kargaşa yaşamakta, bu kargaşa sonucu da Birinci Dünya ülkeleri bu insanların zatenkısıtlı olan ekonomik kaynaklarım kulanmaktadırlar. Dahası, ekonomik bağımsızlığı olmayan bu ülkelerde, siyasal bağımsızlık da içi boş bir sözden öteye gidemeyecektir. Üstelik, gerçek bir kimliğe sahip olmadıklarından, kültürel sömürgecilik bu insanları fazlasıyla etkisi altına alabilmektedir. Görüldüğü gibi, Naipaul'un eserlerini okumak siyasal ve kültürel bir eylemdir. Naipaul, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası toplumu emperyalizmin çerçevesinde ele alır. Bu tezin odak noktası Naipaul'un Karaib adalarını konu alan eserleri ve Karaibler'deki sömürgecilik ve sonrasındaki düşünce ve gözlemleridir. Giriş bölümünde sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası yazarların sömürgeciliğe karşı takındıkları farklı tutumlar ele alınacaktır. Sömürenlerin İngiliz edebiyatında, batılı yazarların bakış açısıyla nasıl anlatıldığı tartışılacaktır. Tezin diğer bölümlerinde ise, Naipaul'un Miguel Street (1959), A House for Mr Biswas (1961), The Mimic Men (1967), A flag on the Island (1967), ve Guerrillas (1975) adlı eserleri gözününe alınarak toplumsal, kültürel, psikolojik ve siyasal sorunlara değinilecektir. Sonuç bölümünde ise önceden bir İngiliz sömürgesinden gelen ve batılı bir eğitim almış olan Naipaul'un sömürgecilik fikirlerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT V. S. Naipaul (1932), the author of fiction, non-fiction, and innumerable articles, is one of the most popular postcolonial writers in the world today. In his West Indian books, he considers colonial or postcolonial life, perception, and experience. Trinidad serves as his initial setting through the presentation of which, he examines and analyzes major problems of colonial and postcolonial individuals in their societies. Trinidad also becomes the representative of postcolonial communities in the Caribbean as they all share similar characteristics. These countries are small and they lack economic resources to become really independent from the former Empire. These societies are composed of different people from various cultural, traditional, racial and religious backgrounds. Therefore, there is no sense of national unity or identity in those communities. Being cut off from their original homelands and their ancestral customs and traditions, cultures, and religions, these colonial individuals live in cultural exile. They cannot identify with their original culture. However, they are unable to identify with their colonizers' culture either. Hence, they suffer from loss of identity, cultural displacement, and isolation in the Caribbean. These heterogeneous societies can be easily exploited by the super-powers. As people are fighting against each other as a result of racial hatred and cultural division, the First World countries exploit their few economic resources. Hence, with no economic independence from the formerEmpire, political independence becomes only a word not a real experience. Moreover, as these people do not have a real identity or image of their own, they can be easily exploited through cultural colonization. As it can be seen, a reading of Naipaul's writings is a cultural and political act. Naipaul examines colonial and postcolonial societies within the context of colonialism and imperialism. This dissertation focuses on Naipaul's West Indian fiction, and his ideas and views on colonial and postcolonial issues in the Caribbean. The Introduction will examine the differences between colonial and postcolonial writers and their approach to colonization. It will discuss the ways through which the colonized have been presented in English literature from the point of view of the western man. The chapters will deal with social, cultural, psychological, and political issues by considering Miguel Street (1959), A House for Mr Biswas (1961), The Mimic Men (1967), A Flag on the Island (1967), and Guerrillas (1975). In the Conclusion, Naipaul's view on colonization, as a postcolonial writer from a former British colony with western educational background, will be presented. Naipaul does not bring any solution to cultural, social, psychological, racial, or economic problems of the Third World countries. He is pessimistic about the future of these countries and he avoids oversimplification. However, as a writer, he brings a tradition of his own to English literature by blending his two different cultures of Hinduism and Western individualism.