Kurumsal dine yabancılaşma: Dinin bireysel bir yeniden-inşası
Alienation to institutional religion: An individual reconstruction of religion
  1. Tez No: 803726
  2. Yazar: ZEYNEP BAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada güncel bir fenomen olan kurumsal dine yabancılaşma olgusu bireysel dindarlık kavramsallaştırmasıyla ele alınmıştır. Kurumsal dine karşı şüphe, sorgulama ve eleştiriler getirerek bir mesafelenme içine girme sonucunda inşa edilen bireysel dindarlığın mahiyeti anlaşılmaya çalışılmıştır. Yani burada bir değişim süreci söz konusudur. Bu amaçla geleneksel dini yaşantıdan sıyrılarak bireysel bir inşa sürecindeki kişilere kartopu yöntemiyle ulaşılarak mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar sonrası veriler fenomenolojik yöntemle betimsel biçimde analiz edilerek bu değişim sürecinin sebep ve sonuçları belirli temalarla kodlanarak analizi yapılmıştır. Öncelikle değişim sürecinin kırılma noktaları anlaşılmaya çalışılmış beraberinde nedenleri üzerinde durulmuştur. Kurumsal/geleneksel dini yaşantının kişilerde ne gibi tahayyüllere sebep olduğu kırılma noktalarını anlama açısından önem arz etmektedir. Beraberinde bu değişim sürecinde yeni inşa edilenin mahiyeti ve önceki algı ve yaşantıyla arasındaki ilişkisini çözümlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, alienation from religion as a contemporary phenomenon is discussed in the dimension of individual religiosity conceptualization. The reason why it is taken as alienation from religion is that individual religiosity, which is constructed as a result of entering into a distance by bringing suspicion, questioning and criticism against institutional religion, is examined. In other words, there is a process of change here. For this purpose, interviews were conducted by reaching people in an individual construction process by leaving traditional religious life with the snowball method. After the interviews, the data were analyzed descriptively with the phenomenological method and the reasons and results of this change process were coded and analyzed with certain themes. First of all, the breaking points of the change process were tried to be understood and the reasons were emphasized. It is important to understand what kind of imaginations the institutional/traditional religious life causes in people in terms of understanding the breaking points. It is also aimed to analyze the nature of what is newly constructed in this process of change and its relationship with previous perceptions and experiences.