TTK'da düzenlenen haksız rekabet suçları
Unfair competition crimes regulated in the TCC
- Tez No: 803727
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezin konusu haksız rekabet suçlarıdır. Haksız rekabet suçları Türk Ceza Kanunu'nda değil TTK.62'de düzenlenmiştir. Haksız rekabet İtalyan hukukunda ise Codice Civile'de düzenlenmiştir. İtalya'da haksız rekabet fiillerinden dolayı ceza sorumluluğu yalnızca söz konusu fiiller tehdit veya şiddet içerdikleri takdirde doğmaktadır.(İtalyan Ceza Kanunu m.513 bis) Ancak bu tezin İtalya'da Foggia Üniversitesi'nde hazırlanması ve haksız rekabet konusundaki akademik çalışmaların genellikle İsviçre hukuku ile karşılaştırmalı olarak hazırlanması nedeniyle literatüre katkı sağlamak amacıyla yeri geldikçe İtalyan hukukundaki düzenleme ve mahkeme kararlarına da yer verilmiştir. Türk hukukunda haksız rekabet suçları şikayete tabi suçlardandır. Haksız rekabet suçları salt hareket suçlarıdır. Kasten işlenebilen haksız rekabet suçlarının taksirli hali kanunda düzenlenmemiştir. Yaptırım olarak gerçek kişiler bakımından hem hapis cezası hem de adli para cezası öngörülmüşken tüzel kişiler hakkında tüzel kişilere özgü güvenlik tedbirlerine hükmedilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is unfair competition crimes. Unfair competition crimes are regulated not in the Turkish Criminal Code, but in the art.62 of the Turkish Commercial Code. In addition, unfair competition is regulated in the Codice Civile by Italian legislator. However, according to Italian law, criminal liability arises only if the unfair competition acts include violence or threat.(Italian Penal Code art.513 bis) Since this thesis was prepared at the Foggia University(Italy) and academic studies on unfair competition are generally published in comparison with Swiss law, legislations and judgments in Italian law are also included in order to contribute to the literature. In Turkish law, unfair competition crimes are among the crimes subject to complaint. Unfair competition crimes are only committed wilfully. Lastly, as sanction, while both prison sentence and fine are envisaged for real persons, security measures are imposed on legal entities.