Orak hücre anemisi olan hastalarda orbital doppler ve optik sinir shear wave elastografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of orbital doppler and optic nerve shear wave elastography findings in patients with sickle cell anemia
- Tez No: 803760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalısmamızda Orak Hücre Anemi (OHA) tanılı hastalarda orbital doppler ultrasonografi ve optik sinir Shear Wave Elastografi (SWE) bulgularının degerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif tasarımda yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri 30 OHA tanılı hastanın toplam 60 gözü dahil edildi. Hasta grubuyla yaş ve cinsiyet açısından benzer olan 30 sağlıklı gönüllü bireyin toplam 60 gözü ise kontrol grubu olarak belirlendi. Tüm bireylere Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda orbital doppler USG ve SWE yapıldı. Oftalmik arter (OA), posterior siliyer arter (PSA) ve santral retinal arter (SRA) için pik sistolik hız (PSV) ve diyastol sonu hızları (EDV) ölçüldü ve Resistivite indeksi (RI) hesaplandı. SWE optik sinir çapı, optik sinir velocity ve optik sinir stiffness değerleri ölçüldü. Orbital doppler USG ve SWE bulguları hasta ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aims: In our study, we aimed to evaluate the orbital Doppler ultrasonography and optic nerve Shear Wave Elastography (SWE) findings in patients diagnosed with Sickle Cell Anemia (SCA). Materials and Methods: Our study is a prospective design study. A total of 60 eyes of 30 patients aged 18 years and older with a diagnosis of SCA were included in the study. A total of 60 eyes of 30 healthy volunteers who were similar to the patient group in terms of age and gender were determined as the control group. Orbital Doppler USG and SWE were performed on all individuals in Hatay Mustafa Kemal University, Faculty of Medicine, Department of Radiology. Peak systolic velocity (PSV) and end-diastolic velocities (EDV) were measured for the ophthalmic artery (OA), posterior ciliary artery (PCA), and central retinal artery (CRA). Resistivity index (RI) was calculated. SWE optic nerve diameter, optic nerve velocity and optic nerve stiffness values were examined. Orbital Doppler USG and SWE findings were compared between the patient and control groups.