Çocuk acil servise başvuran invajinasyon tanısı konulan hastaların covid-19 pandemi öncesi ve covid-19 pandemi dönemindeki laboratuvar ve demografik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the laboratory and demographic features of patients with invagination diagnosed who applied to the children's emergency department, before the covid-19 pandemic and during the covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 803761
  2. Yazar: HARUN AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ AKOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: İnvajinasyon çocuk hastalarda görülen barsak tıkanıklığının en sık nedenlerinden biri ve sık görülen abdominal bir acildir. Cerrahi veya cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilebilir. Bu çalışmada çocuk acil servise başvuran invajinasyon tanısı konulan hastaların COVİD-19 pandemi öncesi ve COVİD-19 pandemi dönemindeki laboratuvar ve demografik özelliklerini karşılaştırmayı ve COVİD-19 pandemisinin invajinasyon üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 11.03.2018–11.03.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servis'e başvuran ve invajinasyon tanısı alan 111 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. 11.03.2018-10.03.2020 tarihleri arası COVİD-19 pandemi öcesi dönem, 11.03.2020-11.03.2022 tarihleri arası COCİD-19 pandemi dönemi olarak kabul edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri 1 ay-18 yaş(216 ay) arasındaki invajinasyon tanısı alan hastalar olarak kabul edildi. Dışlanma kriterleri olarak ise 1 ayın altında ve 18 yaşın(216 ay) üstünde olan hastalar ile çalışmaya uygun olan anamnez, fizik muayene ve laboratuvar bilgileri bilgisayar sisteminde eksik olanlar olarak belirlendi. Hastaların başvuru şekilleri, şikayetleri, muayene bulguları, demografik özellikleri, laboratuvar bulguları, tanı ve uygulanan tedavi yöntemleri ile yatış süreleri incelendi. BULGULAR: Hastaların yaşlarının median değeri 30 ay, minimum 3 aylık maksimum ise 153 aylık olarak tespit edildi. Yaş gruplarına göre incelediğimizde ise, %27'si(n=30) 1-12 ay, %44,1'i(n=49) 13-35 ay, %20,7'si(n=23) 36-71 ay, %8,11'i(n=9) 72-216 ay arasında bulundu. Şikayetlerine göre; %95,5'inde(n=106) karın ağrısı, %73'ünde(n=81) kusma, %45,9'unda(n=51) huzursuzluk, %30,6'sında(n=34) kanlı dışkılama, %20,7'sinde(n=23) ishal, %18,9'unda(n=21) kabızlık, %9'unda(n=10) ateş olduğu saptandı. İnvajinasyon triadı %28,8(n=32) olarak tespit edildi. Cinsiyetlererine göre, %65,8'i(n=73) erkek, %34,2'i(n=38) kız idi. Mevsimlere göre ise, %42,3'ü(n=47) ilkbahar, %22,5'i(n=25) kış, %10,8'i(n=12) sonbahar, %24,3'ü(n=27) yaz şeklinde saptandı. Tıbbi öykülerine göre; %9,91'inde(n=11) üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü, %26,1'inde(n=29) akut gastroenterit öyküsü, %5,41'inde(n=6) daha önce geçirilmiş invajinasyon öyküsü, %3,6'sında(n=4) daha önce geçirilmiş batın ameliyat öyküsü vardı. Tedavi şekillerine bakıldığında; %59,5'i(n=66) ameliyat, %27'si(n=30) hidrostatik redüksiyon, %13,5'i(n=15) spontan redüksiyon olduğu gözlendi. Patolojik öncül nokta %26,1(n=29) olguda; akut apandisit %68,9 (n=20), Meckel divertikülü %20,6'(n=6), duplikasyon kisti %3,4(n=1), lenfoma %3,4(n=1) ve polip+duplikasyon kisti %3,4(n=1) olduğu bulundu. İnvajinasyon yerleşimine göre; %77,5(n=86) ileokolik, %17,1(n=19) ileoileal, %2,7(n=3) kolokolik ve %2,7(n=3) ileoileal+ ileokolik yerleşimli idi. Hastaların %75,6'sı(n=84) pandemi öncesi dönemde, %24,4'ü(n=27) pandemi döneminde tanı aldığı görüldü. Pandemi dönemindeki hastaların; Yaş gruplarına göre; %40,7'sinin(n=11) 13-35 ay, %29,6'sının(n=8) 36-71 ay, %18,5(n=5)'inin 1-12 ay, %11,1'inin(n=3) 72-216 ay arasında, ortalama yaşın ise 33 ay olduğunu saptadık. Cinsiyetlerine göre; %81,4'ü(n=22) erkek, %18,6'sı(n=5) ise kızdı. Mevsimlere göre; %37'si(n=10) ilkbahar, %29,6'sı(n= 8) kış, %18,5'i(n=5) yaz, %14,8'i(n=4) ise sonbahar mevsiminde tanı aldığı görüldü. Şikayetlerine göre bakıldığında; en sık ilk iki yakınma %100'ünde(n=27) karın ağrısı, %74,1'inde (n=20) kusma idi. %11,1'inde(n=3) kanlı dışkılama vardı. İnvajinasyon triadı ise %11,1(n=3) hastada tespit edildi. Yerleşim yerine göre; %77,8'inin (n=21) ileokolik, %18,5'inin (n=5) ileoileal, %3,7'sinin (n=1) ise kolokoik yerleşimli olduğu, ileoileal+ileokolik yerleşimli hasta olmadığı saptandı. Uygulanan tedavi türlerine bakıldığında; %48,1'inin(n=13) ameliyat ile, %33,3'ünün(n=9) hidrostatik redüksiyon ile tedavi ediliği, %18,5'inin(n=5) ise spontan redükte olduğu gözlendi. Pandemi öncesi dönemdeki hastaların; Yaş gruplarına göre; %45,2'sinin(n=38) 13-35 ay, %29,8'inin(n=25) 1-12 ay, %17,9'unun(n=15) 36-71 ay, %7,14'ünün(n=6) 72-216 ay arasında, ortalama yaşın 21 ay olduğunu görüldü. Cinsiyetlerine göre; %60,7'si(n=51) erkek, %39,3'ü(n=33) kızdı. Mevsimlere göre; %44'ünün(n=37) ilkbahar, %26,2'sinin(n=22) yaz, %20,2'sinin(n=17) kış, %9,5'inin(n=8) sonbahar mevsiminde tanı aldığını gözlemledik. Şikayetlerine göre bakıldığında; en sık ilk iki şikayet, %94'ünde(n=79) karın ağrısı, %72,6(n=61) kusma idi. %36,9'unda(n=31) kanlı dışkılama şikayeti olup %34,5'inde(n=29) invajinasyon triadı vardı. Yerleşim yerine göre; %77,4'ünün (n=65) ileokolik, %16,7'sinin (n=14) ileoileal, %3,57'sinin (n=3) ileoileal+ileokolik, %2,3'ünün (n=2) kolokolik yerleşimli invajinasyon olduğu tespit edildi. Tedavi şekline bakıldığında; %63,1'inin(n=53) ameliyat ile, %25'inin(n=21) hidrostatik redüksiyon ile tedavi edildiği, %11,9'unun(n=10) spontan redükte olduğu saptanmıştır. SONUÇ : İnvajinasyon, çoğu literatürden farklı olarak, her iki dönemde de en sık 13-35 ay arasındaki hastalarda saptandı. Literatür ile uyumlu olarak her iki dönemde de en sık ilkbahar aylarında invajinasyon tanısı konulduğu görüldü. Hastalarda her iki dönemde de en sık karın ağrısı şikayeti olduğu görüldü ve literatür ile uyumlu saptandı. Her iki dönemde de literatür ile uyumlu olarak en sık cerrahi tedavi uygulandı. Hastalarda patolojik öncül nokta olarak her iki dönemde de literatürden farklı olarak en sık akut apandisit, ikinci sıklık olarak da Meckel divertikülü olduğunu saptadık. İnvajinasyon triadının her iki dönemde de diğer yaş gruplarına göre en sık 1 yaş altında görüldüğü saptandı ve literatür ile uyumlu idi. Hastalarda, her iki dönemde de literatür ile uyumlu en sık ileokolik invajinasyon saptandı. Pandemi döneminde invajinasyon insidansının literatüre benzer olarak azaldığı tespit edildi. Pandemi dönemindeki olguların yanlızca birinin COVİD-19 PCR testinin pozitif olduğu belirlendi. Pandemi dönemindeki hastaların pandemi öncesi döneme göre yoğun bakım yatış oranının daha fazla olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Çocuk, Çocuk acil, İnvajinasyon, COVİD-19 Pandemisi
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE LABORATORY AND DEMOGRAPHIC FEATURES OF PATIENTS WITH INVAGINATION DIAGNOSED WHO APPLIED TO THE CHILDREN'S EMERGENCY DEPARTMENT, BEFORE THE COVID-19 PANDEMIC AND DURING THE COVID-19 PANDEMIC PERIOD OBJECTİVE: Intussusception is one of the most common causes of intestinal obstruction in pediatric patients and is a common abdominal emergency. It can be treated with surgical or non-surgical methods. In this study, we aimed to compare the laboratory and demographic characteristics of the patients who were admitted to the pediatric emergency service and diagnosed with intussusception before the COVID-19 pandemic and during the COVID-19 pandemic, and to investigate the effects of the COVID-19 pandemic on intussusception. MATERİALS AND METHODS: The data of 111 patients who were admitted to the Pediatric Emergency Department of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital and diagnosed with intussusception between 11.03.2018 and 11.03.2022 were retrospectively analyzed. Inclusion criteria for the study were accepted as patients diagnosed with intussusception between 1 month and 18 years (216 months). As the exclusion criteria, patients who were younger than 1 month and above the age of 18 (216 months) and those who were suitable for the study were identified as those whose anamnesis, physical examination and laboratory information were missing in the computer system. Application forms, complaints, examination findings, demographic characteristics, laboratory findings, diagnosis and treatment methods, and length of stay of the patients were examined. RESULTS: The median age of the patients was 30 months, with a minimum of 3 months and a maximum of 153 months. When we analyze according to age groups, 27% (n=30) 1-12 months, 44.1% (n=49) 12-35 months, 20.7% (n=23) 36-71 months, 8.11% (n=9) were found to be between 72-216 months. According to their complaints; Abdominal pain in 95.5% (n=106), vomiting in 73% (n=81), restlessness in 45.9% (n=51), bloody in 30.6% (n=34) onset, diarrhea in 20.7% (n=23), constipation in 18.9% (n=21), and fever in 9% (n=10). The intussusception triad was found to be 28.8% (n=32). According to the genders, 65.8% (n=73) were male and 34.2% (n=38) were female. According to the seasons, 42.3% (n=47) is spring, 22.5% (n=25) is winter, 10.8% (n=12) is autumn, 24.3% ( n=27) was determined as summer. According to their medical history; 9.91% (n=11) had a history of upper respiratory tract infection, 26.1% (n=29) had a history of acute gastroenteritis, 5.41% (n=6) had a history of previous intussusception, % It was observed that 3.6 (n=4) had previous abdominal surgery. Treatment modalities were surgery in 59.5% (n=66), hydrostatic reduction in 27% (n=30) and spontaneous reduction in 13.5% (n=15). Pathological precursor point was found in 26.1% (n=29) cases; Acute appendicitis 68.9% (n=20), Meckel's diverticulum 20.6%'(n=6), duplication cyst 3.4%(n=1), lymphoma 3.4%(n=1) and polyp+ duplication cyst was found to be 3.4%(n=1). According to the invagination location; 77.5%(n=86) ileocolic, 17.1%(n=19) ileoileal, 2.7%(n=3) colocolic and 2.7%(n=3) ileoileal+ ileocolic localization were detected. 75.6% (n=84) of the patients were in the pre-pandemic period and 24.4% (n=27) were in the pandemic period. Patients in the pandemic period; According to age group; 40.7%(n=11) 13-35 months, 29.6%(n=8) 36-71 months, 18.5%(n=5) 1-12 months, 11% We found that ,1 of them (n=3) were between 72-216 months, and the mean age was 33 months. According to their gender; 81.4% (n=22) were male and 18.6% (n=5) were female. According to the seasons; 37%(n=10) is spring, 29.6%(n=8) is winter, 18.5%(n=5) is summer, 14.8%(n=4) is seen in the autumn season. According to the complaints; The most common first two complaints were abdominal pain in 100% (n=27) and vomiting in 74.1% (n=20). 11.1%(n=3) had bloody exclusion. Invagination triad was detected in 11.1% (n=3) patients. According to the place of residence; It was determined that 77.8% (n=21) were ileocolic, 18.5% (n=5) ileoileal, 3.7% (n=1) were colochoic, and there were no data for ileoileal+ileocolic localization. . It was determined that 48.1% (n=13) of 27 years during the pandemic period were treated with surgery, 33.3% (n=9) were treated with hydrostatic reduction, and 18.5% (n=5) were spontaneously reduced if consumed. Criteria during the pandemic period; According to age group; 45.2%(n=38) 13-35 months, 29.8%(n=25) 1-12 months, 17.9%(n=15) 36-71 months, 7% It was seen that 14 of them (n=6) were between 72-216 months, with a mean age of 21 months. According to their gender; 60.7% (n=51) were male, 39.3% (n=33) were female. According to the seasons; When you meet in the season of 44%(n=37) spring, 26.2%(n=22) summer, 20.2%(n=17) winter, 9.5%(n=8) we detected. According to the complaints; The first two most common complaints were abdominal pain in 94% (n=79) and vomiting in 72.6% (n=61). 36.9% (n=31) had bloody initial complaints and 34.5% (n=29) had the triad of intussusception. According to the place of residence; 77.4% (n=65) were ileocolic, 16.7% (n=14) ileoileal, 3.57% (n=3) ileoileal+ileocolic, 2.3% (n=4) 2) it was found to be located in colocolic. The 84 points in the pre-pandemic period are that 63.1% (n=53) will be treated with surgery, 25% (n=21) will be treated with hydrostatic reduction, and 11.9% (n=10) will be in spontaneous reduction. CONCLUSION: Unlike most of the literature, intussusception was most common in patients between 13 and 35 months of age in both periods. Consistent with the literature, it was seen that intussusception was diagnosed most frequently in the spring months in both periods. Abdominal pain was the most common complaint in the patients in both periods, and it was found to be consistent with the literature. In both periods, in accordance with the literature, the most common surgical treatment was applied. Unlike the literature, we found that the most common pathological precursor was acute appendicitis and Meckel's diverticulum was the second most common in both periods. It was found that the intussusception triad was most common under 1 year of age in both periods compared to other age groups and was consistent with the literature. In both periods, the most common ileocolic intussusception was found in the patients, which is consistent with the literature. It was determined that the incidence of intussusception decreased during the pandemic period, similar to the literature. It was determined that only one of the cases during the pandemic period was positive for the COVID-19 PCR test. It was observed that the rate of intensive care hospitalization of patients in the pandemic period was higher than in the pre-pandemic period. KEYWORDS: Child, Pediatric emergency, Invagination, COVID-19 Pandemic