Koroner bypass hastalarında lıma-lad yarışmalı doluşunun prediktörleri
Predicttors of lima-lad competitive flow in coronary bypass patients
  1. Tez No: 803778
  2. Yazar: SELAMİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda, potansiyel olarak greft açıklığını tehdit eden LIMA-LAD arasında gelişen yarışmalı dolumu predikte eden faktörleri greftleme öncesinde saptamak ve gereksiz greft revizyonlarını önlemektir. Gereç ve Yöntem: KABG öyküsü olup kliniğimizde Ocak 2017-Aralık 2022 tarihleri arasında koroner anjiografileri yapılan 101 hastanın KABG öncesi ve sonrası koroner anjiografi verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar LIMA-LAD arası yarışmalı dolum varlığına göre 2 gruba ayrılmıştır. Yarışmalı dolum varlığını predikte eden LAD lezyon özellikleri ve LIMA özellikleri incelenmiştir. Bulgular: Hasta seçim kriterlerini sağlayan toplam 101 hastanın 51 (%50,5) tanesi yarışmalı dolum, 50 (%50,5) tanesi yarışmasız dolum göstermekteydi. Her iki grup arasında demografik veriler, kullanılan ilaçlar ve laboratuar parametreleri açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to determine the factors that predict competitive filling between LIMA-LAD, which potentially threatens graft patency, before grafting, and to prevent unnecessary graft revisions. Materials and Methods: Pre- and post-CABG coronary angiography data of 101 patients with a history of CABG who underwent coronary angiography between January 2017 and December 2022 in our clinic were evaluated retrospectively. Patients were divided into 2 groups according to the presence of competitive filling between LIMA-LAD. LAD lesion features and LIMA features predicting the presence of competitive filling were investigated. Results: Of the 101 patients who met the patient selection criteria, 51 (50.5%) had competitive filling and 50 (50.5%) had non-competitive filling. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data, drugs used and laboratory parameters.