Tek taraflı meme cerrahisi geçiren hastalarda ultrasonografi eşliğinde uygulanan erektör spina plan bloğu, serratus anterior plan bloğu ve mid point transverse process plevra bloğunun postoperatif analjeziye etkisi
The effect of erector spina plan block, serratus anterior plan block, and mid point transverse process pleural block on postoperative analgesia in patients undergoing unilateral breast surgery
- Tez No: 803819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALKAYA SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, tek taraflı meme cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif analjezi amaçlı ultrasonografi (USG) eşliğinde yapılan erektör spina plan bloğunun (ESPB), serratus anterior plan bloğunun (SAPB) ve mid point transverse process plevra bloğunun (MTPB) postoperatif ağrı kontrolü, analjezik tüketimi ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Elektif meme cerrahisi uygulanan, bilgilendirilmiş hasta onamı alınmış, postoperatif analjezi amacıyla ESPB, SAPB veya MTPB uygulanmış hastaların dosyaları etik kurulu onayı alındıktan sonra retrospektif olarak tarandı. Cerrahi bitiminden sonra genel anestezi sonlandırılmadan önce USG eşliğinde; ESPB, SAPB ya da MTPB yapılan, postoperatif 4×1 gram parasetamol verilmiş, NRS≥4 olması halinde tramadol uygulanmış, 98 hastanın dosyaları incelendi. Dahil edilme kriterlerine uymayan 32 hasta çalışma dışı bırakıldı. Hastalar Grup ESP (n:22), Grup SAP (n:22), Grup MTP (n:22) olarak 3 gruba ayrıldı. Demografik veriler, postoperatif istirahat ve hareket sırasındaki NRS değerleri, kan basıncı, nabız, saturasyon, ek analjezik kullanımı, yan etkiler ve hasta memnuniyetleri anestezi ve servis takip formlarından kaydedildi. Demografik özellikler, postoperatif nabız, kan basıncı, saturasyon değerleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Grup SAP'da 1., 8., 12. saat istirahat NRS değerleri ve 1., 8., 12. saat hareket NRS değerleri diğer iki gruba göre anlamlı yüksek bulundu (p0,05). Meme cerrahisi sonrası ağrı kontrolünü sağlamak için SAPB, ESPB ve MTPB etkinlikleri gösterilmiş bloklardır. Çalışmamız sonucunda ağrı skorları, ek analjezik tüketimi ve hasta memnuniyetleri açısından MTPB ve ESPB'nin; SAPB'den daha üstün olduğu; ESPB ve MTPB'nin ise benzer etkiye sahip olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of ultrasound-guided Erector Spinae Plane Block (ESPB), Serratus Anterior Plane Block (SAPB) and Mid Point Transverse Process Paravertebral Block (MTPB) on postoperative pain control, analgesic consumption and patient satisfaction in patients undergoing unilateral breast surgery. The files of patients who underwent elective breast surgery, informed consent was obtained, and ESPB, SAPB or MTPB were applied for postoperative analgesia were reviewed retrospectively after obtaining the approval of the ethics committee. The files of 98 patients who underwent ESPB, SAPB or MTPB with USG after the end of the surgery before the end of general anesthesia, who were given 4×1 gram paracetamol postoperatively, and tramadol was administered in case of NRS≥4, were evaluated. 32 patients who did not meet the inclusion criteria were excluded from the study. The patients were divided into 3 groups as Group ESP (n:22), Group SAP (n:22), Group MTP (n:22). Demographic data, postoperative NRS values at rest and during movement, blood pressure, pulse, saturation, additional analgesic use, side effects and patient satisfaction were recorded from anesthesia and service follow-up forms. There was no significant difference between the groups in terms of demographic characteristics, postoperative heart rate, blood pressure, and saturation values. In Group SAP, 1st, 8th, 12th hour resting NRS values and 1st, 8th, 12th hour movement NRS values were found to be significantly higher than the other two groups (p0,05). SAPB, ESPB and MTPB activities are shown to provide postoperative pain control after breast surgery. As a result of our study, we believe that MTPB and ESPB are superior to SAPB in terms of pain scores, additional analgesic consumption and patient satisfaction, while ESPB and MTPB have similar effects.