Yatılı bölge ortaokullarında okuyan öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience levels and perceived social support levels of students studying at regional boarding secondary schools
- Tez No: 803832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı yatılı bölge ortaokullarında okuyan öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ağrı/Patnos'ta bulunan Aktepe Yatılı Bölge Ortaokulu, Dedeli Yatılı Bölge Ortaokulu, Doğansu Kız Yatılı Bölge Ortaokulu ve Patnos Yatılı Bölge Ortaokulu'nda eğitim gören 209 kız, 163 erkek olmak üzere toplam 372 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12), Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (Ç-SDDÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasında negatif, anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca araştırmada öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri sınıf düzeyi, yatılı okulda okuma isteği ve algılanan sosyo-ekonomik duruma değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; cinsiyet, anne ve baba yaşama durumu, anne ve baba birliktelik durumu, anne ve baba öğrenim durumu değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Yine bu araştırmada öğrencilerin algılanan sosyal destek düzeyleri toplam puanlarının yatılı okulda okuma isteği ve algılanan sosyo-ekonomik durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba yaşama durumu, anne ve baba birliktelik durumu, anne ve baba öğrenim durumu değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Algılanan sosyal destek aile desteği alt boyutunun algılanan sosyo-ekonomik durum değişkenine göre; arkadaş desteği alt boyutunun yatılı okulda okuma isteği ve algılanan sosyo-ekonomik durum değişkenlerine göre; öğretmen desteği alt boyutunun ise cinsiyet ve yatılı okulda okuma isteği değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience levels and perceived social support levels of students studying in regional boarding secondary schools. The sample of the study consisted of 372 students (209 girls and 163 boys) studying at Aktepe Regional Boarding Secondary School, Dedeli Regional Boarding Secondary School, Doğansu Regional Boarding Secondary School for Girls and Patnos Regional Boarding Secondary School in Ağrı/Patnos in the 2021-2022 academic year. Relational survey model was used in the study. The Child and Adolescent Psychological Resilience Scale (CGPSÖ-12), the Social Support Assessment Scale for Children and Adolescents (Ç-SDDÖ) and the“Demographic Information Form”prepared by the researcher were used to collect the data. The data obtained in the study were analyzed in IBM SPSS 22.0 package program. As a result of the study, a negative and significant relationship was found between students' psychological resilience levels and perceived social support levels. In addition, it was found that the psychological resilience levels of the students differed significantly according to the variables of grade level, desire to study in boarding school and perceived socio-economic status, but did not differ significantly according to the variables of gender, mother and father living status, mother and father cohabitation status, mother and father education status. Again in this study, it was found that the total scores of the perceived social support levels of the students showed a significant difference according to the variables of desire to study at boarding school and perceived socio-economic status, but did not show a significant difference according to gender, grade level, parental living status, parental cohabitation status, parental education status. It was concluded that the family support sub-dimension of perceived social support differed significantly according to the perceived socio-economic status; the friend support sub-dimension differed significantly according to the desire to study at boarding school and perceived socio-economic status variables; and the teacher support sub-dimension differed significantly according to gender and desire to study at boarding school variables.