Müslümanlar ve İpek Yolu: Entegrasyon, hakimiyet ve etkileşim (622-750)
Muslims and the Silk Road integration, domination and interaction (622-750)
  1. Tez No: 803855
  2. Yazar: BÜŞRA BODUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İpek Yolu, tarihin en eski dönemlerinde kurulmuş olan çok büyük bir ticaret ağıdır. İpek Yolu Çin'de ortaya çıkmış ve gelişerek birçok bölgeye yayılmıştır. Özellikle ipek ürünlerine büyük ilgisi olan batılılar için İpek Yolu oldukça önemli olmuştur. Dünyadaki güç dengelerini elinde tutan devletler için de İpek Yolu bir rekabet alanına dönüşmüştür. İpek Yolu üzerinde söz sahibi olmak diğer devletler karşısında güçlü olmak ve ticareti elinde tutmak anlamlarına gelmektedir. İslamiyet'in doğuşundan sonra her alanda kalkınmaya ve Müslümanları dünyadaki dengelerin önemli bir parçası haline getirmeye çalışan Hz. Muhammed (SAV), güçlü bir ekonomi için ticareti elinde tutmaya çalışmıştır. Hulefay-ı Râşidin döneminde birçok ticaret yolu ele geçirilmiş, Emevîler döneminde ise İpek Yolu'nda Müslümanların hakimiyetinin güçlendiği bir dönem yaşanmıştır. Bu çalışma, İslam dinini yaymakla görevlendirilen Hz. Muhammed (SAV)'in peygamberlik vasfıyla birlikte bir devlet başkanı ve tüccar olarak tanınmasına odaklanmıştır. Yine bu çalışma oldukça kısa bir süre içinde bir çöl topluluğunu askeri, idari, ekonomik, mimari, ilmi ve kültürel yönden bir medeniyet kurabilecek kadar yüksek bir seviyeye getiren Hz. Muhammed (SAV)'in başarısının iktisadi cihetini ortaya koymak amacıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Silk Road is a very large trade network that was established in the oldest periods of history. The Silk Road emerged in China and developed and spread to many regions. The Silk Road was very important especially for the westerners who had a great interest in silk products. The Silk Road was also a field of competition for the states that held the balance of power in the world. Having a say on the Silk Road meant being strong against other states and keeping the trade in their hands. After the birth of Islam, Hz. Muhammad (SAV) tried to hold trade for a strong economy. During the Hulefay-ı Raşidin period, many trade routes were captured, and during the Umayyad period, there was a period when the dominance of Muslims on the Silk Road was strengthened. In this study, Hz. Muhammad (SAV) is also known as a head of state, a commander and a merchant, along with his prophetic character. It was written to draw attention to the success of Hz.Muhammad (SAV), who in a short time brought a desert community to such a high level that he could establish an Islamic civilization in terms of military, administrative, economic, architectural, scientific and cultural aspects.