Yerli canine parvovirus izolatlarının identifikasyonu ve moleküler karakterizasyonu
Identification and molecular characterization of native canine parvovirus isolates
  1. Tez No: 803862
  2. Yazar: HANNE NUR KURUÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜMÜŞOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Şiddetli gastrointestinal sistem semptomları ile seyreden, oldukça bulaşıcı ve ölümcül bir enfeksiyona neden olan Canine Parvovirus tip-2 (CPV-2), ülkemizde ve dünyada özellikle genç yaştaki köpeklerde yaygın olarak görülmektedir. Karadeniz bölgesinde CPV-2 varlığının ilk kez araştırılması ve moleküler karekterizasyonun yapılması amacı ile planlanan bu tezde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi kliniklerine kusma ve ishal şikayeti ile getirilen köpekler örneklendi. Bu amaçla CPV-2 şüpheli 45 adet köpekten alınan kan, dışkı, rektal swap ve doku örnekleri Real-Time PCR yöntemi ile incelendi ve test sonucunda 24 adet örnekte viral nükleik asit varlığı saptandı.Pozitif tespit edilen örneklerinVero hücre hattında yapılan etken izolasyon çalışmalarında 8 adet örnekte virus izolasyonu gerçekleştirildi. Ayrıca Yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile 6 adet izolatın tüm genom sekans analizleri yaptırılarak izolatların CPV-2a varyantında olduğu tespit edildi ve hem ülkemizde hem de dünyada daha önce tespit edilen CPV-2 izolatları arasındaki yeri ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Canine Parvovirus type-2 (CPV-2) causes a highly contagious and fatal infection with severe gastrointestinal system symptoms commonly found in our country and worldwide, especially in young dogs. This thesis aims to investigate the presence of CPV-2 and to make its molecular characterization in the Black Sea region for the first time; for this purpose, dogs brought to the animal hospital of the Ondokuz Mayıs University Veterinary Faculty in Samsun city with complaints of vomiting and diarrhea were sampled. Consequently, blood, stool, rectal swap samples, and tissue samples were taken from 45 dogs suspected of CPV-2 and analyzed by Real-Time PCR test; the presence of viral nucleic acid was also detected in a total of 24 samples as a result of the test. Virus isolation for the causative agent was attempted on the Vero cell lines, and eight positive samples were isolated. In addition, whole genome sequence analyses of six isolates were performed with the New Generation Sequencing (NGS) method. It was determined that our isolates were classified with the CPV-2a genotype and placed among the previously detected CPV-2 isolates circulated locally and globally.