Binek ve ticari araçların elektrikli araca dönüştürülmesinin teknik ve mevzuat açısından incelenmesi
Investigation for the conversion of conventional passenger and commercial vehicles into electric vehicles in terms of technical rules
- Tez No: 803910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünya'da, nüfusun hızla artmasıyla birlikte araç kullanımı da artmaktadır. Elektrikli araçların kullanımında artış olsa da kullanılan araçların büyük çoğunluğu fosil yakıtlı araçlardır. Fosil yakıtlı araçların yüksek emisyon değerleri nedeniyle çevreye zarar vermesi, yakıt olarak yenilenemez enerji kaynaklarının kullanılması, bakım maliyetinin yüksek olması, araç yapısının karmaşık olması gibi dezavantajları vardır. Elektrikli araçlar düşük emisyon değeri ile çevreye karşı duyarlı olması, basit yapıları, düşük bakım maliyetleri, yakıt olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gibi birçok avantaja sahiptir. Günümüzde fosil yakıtların rezerv oranları hızla tükenmektedir. Tüketiciler, fosil yakıtlı araçların yaydığı yüksek emisyon nedeniyle ve yenilenemez enerji kaynaklarının tükenme tehlikesinden dolayı elektrikli araç alımına yönelmektedir. Fabrikadan elektrikli araç satın alımı ürün çeşitliliğinin az olması ve piyasada fiyatların yüksek olması nedeniyle zordur. Tüketicilerin istediği özellikte, renkte, modelde elektrikli araçlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olabilmesi, fosil yakıtlı araçların elektrikli araçlara dönüştürülmesi ile mümkündür. Fosil yakıtlı araçların elektrikli araca dönüşümü için gerekli bileşenleri içeren farklı markaların hazır dönüşüm kitleri piyasada bulunmaktadır. Bu çalışmada fosil yakıtlı araçların ve elektrikli araçların avantaj ve dezavantajları, dönüşüm yapılması neden gerekli ve dönüşüm nasıl gerçekleştirilmeli, Türkiye'de ve Dünya'da elektrikli araç sayıları ve ülkelerin elektrikli araç alımı için yaptıkları teşvikler gibi konular üzerinde durulacaktır. Elektrikli araca dönüşüm sayesinde çevreye zararlı gazların salınımında azalma meydana gelecek, ülkeye ekonomik açıdan katkı sağlanacak ve tüketiciler istedikleri araca uygun fiyatlarla sahip olabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase in population in the world, the use of vehicles is also increasing. Although there is an increase in the use of electric vehicles, the majority of the vehicles used are fossil fuel vehicles. Fossil fuel vehicles have disadvantages such as harming the environment due to their high emission values, using non-renewable energy sources as fuel, high maintenance costs, and complex vehicle structure. Electric vehicles have many advantages such as being sensitive to the environment with their low emission value, simple structures, low maintenance costs, and the use of renewable energy sources as fuel. Today, the reserve ratios of fossil fuels are rapidly depleting. Consumers tend to buy electric vehicles due to the high emissions of fossil fuel vehicles and the danger of depletion of non-renewable energy sources. It is difficult to purchase electric vehicles from the factory due to the low product variety and high prices in the market. It is possible for consumers to have electric vehicles with the features, colors and models they want at much more affordable prices, by converting fossil fuel vehicles to electric vehicles. There are ready-made conversion kits of different brands, which contain the necessary components for the conversion of fossil fuel vehicles to electric vehicles. In this study, the advantages and disadvantages of fossil fuel vehicles and electric vehicles, why conversion is necessary and how conversion should be carried out, the number of electric vehicles in Turkey and in the world, and the incentives countries make for electric vehicle purchases will be discussed. Thanks to the conversion to electric vehicles, there will be a decrease in the emission of harmful gases to the environment, economic contribution will be made to the country and consumers will be able to have the vehicle they want at affordable prices.