Çilek üretiminin enerji üretim etkinliği, sera gazı emisyonu ve ekonomik analizi üzerine bir araştırma (batman ili örneği)
A study on determination of energy productivity, greenhouse gas emissions and economic analysis in strawbery production (a case stuy batman province)
  1. Tez No: 803909
  2. Yazar: MÜSLÜM RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Batman İli ve ilçelerinde çilek üretiminde enerji kullanımı, sera gazı emisyonunun ve ekonomik analizi amaçlanmıştır. Çalışmanın ana materyalini Batman il ve ilçelerinde çilek üretimi yapan 189 üreticiden anket yöntemiyle elde edilen veriler oluşturmuştur. Enerji eşdeğerlerinin hesaplanabilmesi için çilek üretiminde kullanılan girdilerin miktarları bulunmuş ve bu girdi verileri enerji eşdeğeri katsayıları ile çarpılmıştır. Araştırma alanında ortalama çilek verimi 36.846,37 kg/ha olarak bulunmuştur. Çilek üretiminde toplam enerji girdisi 47.060,93 MJ/ha, enerji çıktısı 70.008,10 MJ/ha olarak bulunmuştur. İşletmelerde çilek üretiminde enerji kullanım etkinliği 1,48, enerji verimliliği 0,78 kg/MJ, spesifik enerji 1,28 MJ/kg, net enerji 22.947,17 MJ/ha olarak belirlenmiştir. Doğrudan, dolaylı, yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynaklarının payları sırasıyla %38,57, %61,43, %18,92 ve %81,08 olarak bulunmuştur. Toplam sera gazı emisyonu 3.155,56 kg CO2-eş/ha, sera gazı emisyonu oranı 0,086 kgCO2-eş/kg olarak belirlenmiştir. Çilek girdileri enerji eşdeğerleri ve sera gazı emisyonları içerisindeki en yüksek payı gübre girdisinin aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Enerji kullanım etkinliği 1'den yüksek olduğu için girdilerin etkin kullanıldığını söylemek mümkündür ancak daha etkin girdi kullanımıyla bu oranın artması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the energy use and greenhouse gas emission in strawbery production in Batman province. The main material of the study was the data obtained from 189 strawberry producers in Batman province and its districts by survey method. The average strawberry yield in the research area was found to be 36,846.37 kg/ha Total energy input in strawbery production was found as 47.060,93 MJ/ha and energy output was found as 70.008,10 MJ/ha. In strawbery production, energy use efficiency was 1.48, energy productivity was 0.78 kg/MJ, specific energy was 1.28 MJ/kg and net energy was 22.947,17 MJ/ha. The shares of direct, indirect, renewable and non-renewable energy sources were found as 38,57%, 61,43%, 18,92% and 81,08%, respectively. Total greenhouse gas emission was determined as 3.155,56 kg CO2-eq ha-1 and greenhouse gas emission rate was determined as 0.086 kgCO2-eq kg-1. It was concluded that fertilizer input had the highest share in strawbery inputs energy equivalents and greenhouse gas emissions. Since the energy use efficiency is higher than 1, it is possible to say that the inputs are used efficiently, but this ratio can be increased by using more efficient inputs.