İnorganik katkıların seramik bünyelerdeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of inorganic additions on ceramic bodies
  1. Tez No: 803919
  2. Yazar: FADLİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL KÖSELER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Farklı kültürlere ait seramik buluntularından elde edilen veriler, inorganik katkılı bünye kullanımının binlerce yıl önceye dayandığını göstermektedir. Günümüzde de halen devam eden bu kullanım, inorganik katkılı bünyelerin seramik üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Karbon elementi içermeyen, bitkisel ve hayvansal kökenli olmayan malzemelerden oluşan inorganik katkılar, elde ediliş yöntemlerine göre doğal ve yapay inorganik katkılar olarak sınıflandırılmaktadır. Doğal inorganik katkıların birçoğu doğadaki killerde doğal olarak bulunabilirken yapay inorganik katkılar ise kullanıldığı haliyle doğada bulunmaz. Yapay inorganik katkılar, doğal malzemelerin kimyasal olarak işlenmesiyle veya yapay malzemelerin dönüşümüyle elde edilir. Doğrudan veya çeşitli ön hazırlık işlemlerinden geçirildikten sonra bünyeye eklenen inorganik katkılar, seramik üretiminin en önemli aşamaları olan şekillendirme, kuruma ve pişirim aşamalarında bünyenin fiziksel ve kimyasal özelliklerini değiştirir. İnorganik katkılar bünyede tek başına veya diğer bünye bileşenleriyle bir arada her çeşit bünyeye eklenebilmektedir. Çalışmada, yaygın olarak kullanılan inorganik katkıların seramik bünyelerdeki etkilerini ve geçmişten günümüze kadar olan gelişimini örnek bünyeler üzerinden incelemek ve seçilen inorganik katkılar ile özgün bünye tasarımları ve uygulamaları yapmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen inorganik katkılı bünyelerin çağdaş seramik sanatında daha yaygın kullanıldığı saptanmış, bu yüzden inorganik katkıların bünyelerdeki etkileri çağdaş seramik sanatındaki kullanımları ile sınırlandırılmıştır. Buna ek olarak seramik endüstrisindeki az sayıdaki örneklerine de yer verilmiştir. Sanatçıların seramik üretiminde farklı ve yeni malzeme arayışı, inorganik katkılı bünyelerin gelişimine olanak sağlamıştır. Bünyelerin yapısal özelliklerine katkıda bulunmanın yanı sıra estetik değerini de yükselten inorganik katkılar, yeni ifade biçimlerinin doğmasına yol açmış, böylelikle sanatçıların birçok özgün eseri yaratmasına ilham kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The data obtained from the ceramic finds belonging to different cultures show that the use of body with inorganic addition dates back thousands of years. This usage, which still continues today, shows that bodies with inorganic addition bodies have an important place in ceramic production. Inorganic additions consisting of materials that do not contain carbon and are not of plant or animal origin are classified as natural and artificial inorganic additions according to the methods of their production. While many of the natural inorganic additions can be found naturally in clays in nature, artificial inorganic additions are not found in nature as used. Artificial inorganic additions are obtained by chemical processing of natural materials or by transformation of artificial materials. Inorganic additions added to the body directly or after undergoing various preliminary preparation processes change the physical and chemical properties of the body during forming, drying and firing stages, which are the most important stages of ceramic production. Inorganic additions can be added to any type of body, alone or together with other body components. In the study, it is aimed to investigate the effects of commonly used inorganic additions on ceramic bodies and their development from the past to the present through sample bodies and to make unique body designs and applications with selected inorganic additions. It has been determined that the bodies with inorganic addition investigated within the scope of the study are more commonly used in contemporary ceramic art, for this reason the effects of inorganic additions on bodies are limited to their use in contemporary ceramic art. In addition, a small number of examples in the ceramic industry are also included. The artists' search for different and new materials in ceramic production has enabled the development of bodies with inorganic addition. Inorganic additions which not only contribute to the structural properties of bodies, but also increase their aesthetic value, have led to the birth of new forms of expression, thus inspiring artists to create many unique works.