Sosyal belediyecilik anlayışının yerele yansımaları: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi örnekleri
Local reflections of social municipality approach: The cases of Kocaeli Metropolitan Municipality and İzmit Municipality
  1. Tez No: 803920
  2. Yazar: GİZEM KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMOKAAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde sosyal belediyecilik anlayışı gittikçe daha da önemli bir anlayış haline gelmektedir. Temel ihtiyaçlardan kişisel gelişime kadar yaşamın her alanında etkili olan sosyal belediyecilik anlayışı belediyeler için de önemli hale gelmiştir. Belediyeler faaliyetlerini yerine getirirken sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Sosyal belediyecilik anlayışı vatandaşların yaşam kalitelerini arttırmakla birlikte ihtiyaç ve taleplerine hızlı bir şekilde ulaşmalarını da sağlamaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat ve gözlem kullanılmış, elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel fenomenoloji ile analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı büyükşehir belediyelerinde ve ilçe belediyelerinde sosyal belediyecilik anlayışının etkili bir şekilde yürütülüp yürütülmediğini tespit etmektir. Bununla birlikte partisel farklılıkların sosyal belediyecilik anlayışı üzerinde ne gibi etkisi olacağı araştırılmıştır. Çalışmada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi incelenmiş ve yerel üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada her iki belediyenin de sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmüş olduğu tespit edilmiş ve bu faaliyetleri yerine getirirken karşılaşmış olduğu problemler bulunmuştur. Her iki belediye de karşılaştığı problemlerle ilgili çözüm yolları geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the understanding of social municipality is becoming an increasingly important understanding. The understanding of social municipality, which is effective in all areas of life from basic needs top personal development, has also become important for municipalities. While performing the activities, municipalities continue to work within the framework of social municipality understanding. The understanding of social municipality not only increases the quality of life of the citizens, but also enables them to reach their needs and demands quickly. In this study, semi-structured interview and observation, which are qualitative research methods, were used, and the obtained data were analyzed with content analysis and descriptive phenomenology. The aim of this study is to determine whether the understanding of social municipality is carried out effectively in metropolitan municipalities and district municipalities. In addition, it has been investigated what effect the party differences will have on the understanding of social municipality. In the study, Kocaeli Metropolitan Municipality and Izmit Municipality were examined and their effects on the local were investigated. In the study, it was determined that both municipalities continued their work within the framework of social municipality understanding and the problems the encountered while performing these activities were found. Both municipalities have developed solutions to the problems they face.