Avcılar bölgesinde doğurgan yaşta ve çocukları olan annelerin gebelik, aile planlaması ve çocuk sağlığı konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
- Tez No: 80392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ TÜMERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
- 105 - VII. ÖZET İstanbul'un, Bakırköy İlçesi'ne bağlı Avcılar Bölge sinde yaşayan kadınları temsil eden bir örnek seçilerek ge belik, aile planlaması ve çocuk sağlığı konularındaki bilgi - tutum ve davranışları araştırılmıştır. 15-49 yaş arasındaki 352 kadın çalışma grubumuzu oluş turmuştur. Kadınların normal gebelikte ve gebelik komplikasyonla- rında bir sağlık personelime başvurma ve doğumu hastanede yapma oranları yüksek bulunmuştur. Bu sonuç mutluluk verici dir. Gebelik beslenmesini yeterince bilememe, gebelikteki tetanoz aşısı hakkında bilgi sahibi olamama ve çocuk sağlığı için çok önemli' bir konu olan kan uyuşmazlığını yalnızca duy mak biçimindeki yanıtlar kadının hem kendisi, hem de çocuğu konusundaki bilgisinin yetersizliği için birkaç önemli örnek olarak gösterilebilir. tdeal çocuk sayısı 2.17 olup, kadınların çoğu ilk bir yıl içinde gebe kalmıştır. İstemedikleri gebeliği düşükle sonlandıracaklarını söyleyenlerin oranı yüksektir ve yaklaşık 1/4'ü daha önce düşük yapmıştır. Kürtajı bir çözüm olarak gör mek ve bu görüşü uygulamak kadın sağlığı için olumsuz bir du rum olarak nitelendirilmiştir.- 106 - Kontraseptif yöntem bilme ve kullanma oranı yüksektir. En sık kullanılan yöntem spiraldir. Bu bulgu ile kürtajı dü şünme ve uygulama görüşü arasındaki uyuşmazlık dikkat çekici bulunmuştur. Bu sonuç örnek çapının bölgeye özgü olması nede niyle genellenemez. Anne sütü kullanma, kullanmayı bilme ve önemini kavra ma gibi gerçekten önemli olan bir konuda bölge kadınının ol dukça bilinçli olması, konuyla ilgili yaygın eğitimden kay naklanmaktadır. Bunun yanısıra değişik yörelerden göçeden ka dınların töreleri de bu konudaki bilinçlerine etki etmekte dir. Bu bulgu mutluluk verici bulunmuştur. Aşının varlığını ve çocuklarını bazı hastalıklardan koruma özelliğini bilmeleri fakat geç aşı yaptırmaları ve aşıların isimlerini bilmemeleri, bu konuda verilecek eğitimin önemini vurgulayacaktır. Nitekim, çalışmanın verilerini top ladıktan kısa süre sonra başlayan aşı kampanyası, bu görüşü destekleyici olmuştur.
Özet (Çeviri)
107 - SUMMARY For this study, women in the Avcılar Area, attached to Bakırköy district, were interviewed on their knowledge, skills, attitudes towards pregnancy, family planning child health care. The case study group consisted of 352 women between 15-49 years old. A high ratio of women were going to medical staff during their pregnancy irrespective of whether complications were present or not, and they were going to hospital for delivery. It was found they had insufficient knowledge of correct nutrition, the importance of tetanus vaccinations and being tested for blood type incompatibility during pregnancy. From this important examples it was clearly shown that these women have insufficient knowledge for taking good care of their own and their children's health. Most women had became pregnancy during their first year of marraige and opinion showed the ideal child number to be 2.17. If they became pregnant didn't want the new baby, they said they would have it aborted. % 25 of the women inter viewed had previously had abort ions. This situation is detri mental to women's health.- 108 - A high ratio of women knew of contraceptive methods, their usage and most frequently used method was an inter- uterine device. From their understanding of contraceptives, it was noted that a disproportionate number of women were thinking and actually having abortions. This finding can not be generalized because of the limited sample group. Most mothers breast fed their babies and understood the importance of this. This is a result of general education and the fact that many woman had came to Istanbul from rural areas where breast feeding is customary. This was an encourag ing finding. Mothers knew that vaccinations protects their children against certain diseases, but most attended health care units too late and didn't know the names of the vaccination being given. From the data collected it was shown that education on vaccinations was necessary. Shortly after the completion of this study the national vaccination program was started, thus supporting these findings.