Batı Karadeniz Akçakoca açıklarının sismo-akustik yapısı
Seismo-acoustic structure offshore Akçakoca, Western Black Sea margin
  1. Tez No: 803923
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN DONDURUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışma alanı, Batı Karadeniz kıta sahasında Akçakoca açıklarında şelf, kıtasal yamaç ve yükselimini kapsamaktadır. Akustik veri setleri 2005, 2012 ve 2016 yıllarındaki deniz araştırmaları kapsamında toplanmıştır. Toplanan veriler değerlendirilerek, çalışma alanı, morfolojik, stratigrafik ve sığ gaz ve gaz hidrat birikimleri açısından incelenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi R/V K. Piri Reis Araştırma gemisi ile 2 farklı sefer kapsamında yaklaşık 1550 km uzunluğunda, çok kanallı sismik yansıma, CHIRP sığ mühendislik sismiği ve çok ışınlı batimetri verileri toplanmıştır. Ek olarak Alman araştırma gemisi R/V Poseidon ile yaklaşık 450 km uzunluğunda sonar verisi toplanmıştır. Şelf ve kıtasal yamaç morfolojisi çok ışınlı batimetri verileri kullanılarak incelenmiş olup, batıdan doğuya doğru Sakarya-Doğu Kanyonu, Akçakoca Kanyon Sistemi ve Kozlu-Batı Kanyon Sistemleri olarak isimlendirilen denizaltı kanyon sistemleri ilk kez yüksek ayrımlı olarak ortaya çıkarılmıştır. Kanyonların oluşumları incelendiğinde, birçok ikincil toplayıcı koldan oluştukları gözlenmiştir. Stratigrafik çalışmalar kapsamında Akçakoca-1 kuyu bilgisi kullanılarak üst Miyosen, üst ve orta Eosen, üst Paleosen ve üst Kretase birimleri zamana bağlı yüzey haritaları oluşturulmuştur. Paleosen birimleri Kretase biriminde yer alan Kozlu Yükselimi'ne üzerlenerek (onlap) sonlanırken, üst Eosen birimi ise bazı bölümlerde bu bölgesel sırtı aşarak derin havzaya ulaşmaktadır. Üst Miyosen birimi ise çalışma alanının tamamına yakın bölümde Erozyonel yüzey olarak yayılmaktadır. Çalışma alanının kıtasal yamaç ve kıtasal yükselim bölgelerinde sığ gaz birikimleri, su kolonuna gaz çıkışları, gaz bacaları ve BSR yansımalarının sırt tipi sedimanter yapıların altında dağılım gösterdiği ortaya konmuştur. Sahadaki sığ gaz birikim anomalilerinin dağılımı çalışma alanının yaklaşık %20'sini kaplarken, Tip-1 ve Tip-2 BSR anomalilerinin dağılımı çalışma alanının yaklaşık %35'ini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study area covers the shelf, continental slope and rise on the offshore Akçakoca in the Western Black Sea. Acoustic datasets were collected as part of three research expeditions in 2005, 2012 and 2016. The study area was examined in terms of morphological, stratigraphical, shallow gas and gas hydrate deposits. Approximately 1550 km long, multi-channel seismic reflection, CHIRP sub-bottom profiler seismic and multi-beam bathymetry data were collected with the Dokuz Eylul University R/V K. Piri Reis. In addition, approximately 450 km of sonar data was collected with the R/V Poseidon. Using multi-beam bathymetry data, shelf and continental slope morphology, which is one of the main objectives of the thesis, was examined. In this sense, submarine canyon systems named as Sakarya-East Canyon, Akçakoca Canyon System and Kozlu-West Canyon Systems which, from west to east were firstly imaged in high resolution, are consisted of secondary tributaries. Within the scope of stratigraphic investigations, Upper Miocene, Upper and Middle Eocene, Upper Paleocene and Upper Cretaceous stratigraphic units were mapped by using Akçakoca-1 well information. While the Paleocene units are terminated by onlap unconformities onto the volcanic Kozlu structure that is the top of the Cretaceous units, the upper Eocene unit reaches the deep basin beyond some of these regional ridges. The Upper Miocene unit were observed as an erosional surface covering almost the whole of the study area. It has been observed that shallow gas accumulations, gas flares to the water column, gas chimneys and BSR reflections are distributed under sedimentary ridge type sedimanter structures in the continental slope and continental rise regions. While the distribution of shallow gas accumulation anomalies in the field covers approximately 20% of the study area, the distribution of BSR anomalies covers approximately 35% of the study area.