Sinop ili (merkez) Bektaşağa Göleti'nin fizikokimyasal ve mikrobiyolojik yönden incelenmesi
Physiochemical and microbiological investigation of Bektaşağa Pond in Sinop province (center)
- Tez No: 803957
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTDİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bektaşağa Göleti'nde yapılan bu çalışmada gölet suyunun çeşitli fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri Kasım 2022- Nisan 2023 aralığında iki farklı istasyondan, ayda bir kez numune alınmasıyla altı ay sürede gerçekleştirilmiştir. Gölet suyunda pH, sıcaklık, elektriksel iletkenlik (EC), oksidasyon- redüksiyon potansiyeli (ORP), tuzluluk, nitrat, nitrit ve toplam çözünmüş maddeler (TDS) gibi fizikokimyasal parametreler ile, mikrobiyal kirlilik indikatörü olan toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptokok varlığı araştırılmıştır. Mikrobiyal kirlilik seviyesinin belirlenmesinde membran filtrasyon yöntemi, nitrit ve nitrat tespitinde elektrokimyasal yöntemler kullanılmıştır. Örnekleme noktalarından alınan numunelerle gerçekleştirilen ölçüm ve yapılan analizler sonucunda gölet suyunun fizikokimyasal parametreler (pH, EC, nitrit, nitrat ve TDS) yönünden 'İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi Ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik''e göre basit fiziksel arıtma ve dezenfeksiyon ardından içilebilir hale gelen sular kategorisinde yer aldığı (A1), 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik' bakımından kalite kriterlerini karşılayan su kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. İncelenen mikrobiyolojik parametreler bakımından ise Aralık ayında yağışların artmasıyla beraber mikrobiyal kirlenmede bir artış görüldüğü ve 'İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi Ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik'e göre toplam koliform bakteri sayısı açısından fiziksel arıtma, kimyasal arıtma ve dezenfeksiyon ardından içilebilir hale gelen sular sınıfında (A2) olduğu, fekal koliform ve fekal streptokok sayısı bakımından fiziksel arıtma ve dezenfeksiyon ardından içilebilir hale gelen sular sınıfında (A1) yer aldığı sonucuna varılmıştır. 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik'e göre de toplam koliform ve fekal koliform bakımından gölette düşük düzeyde kirlilik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Bektaşağa Pond, various physicochemical and microbiological properties of the pond water were determined over a period of six months between November 2022 and April 2023 by sampling once a month from two different stations. Physicochemical parameters such as pH, temperature, electrical conductivity (EC), oxidation-reduction potential (ORP), salinity, nitrate, nitrite and total dissolved solids (TDS) and microbial pollution indicators such as total coliform, fecal coliform and fecal streptococcus were investigated. Membrane filtration method was used to determine the microbial pollution level and electrochemical methods were used to determine nitrite and nitrate. As a result of the measurements and analyzes carried out with the samples taken from the sampling points, it was determined that the pond water was in the category of waters that become potable after simple physical treatment and disinfection (A1) according to the 'Regulation on the Quality and Treatment of Water Supplied for Drinking Water' in terms of physicochemical parameters (pH, EC, nitrite, nitrate and TDS) and that it has water quality in accordance with the quality criteria in terms of 'Regulation on Water Intended for Human Consumption'. In terms of the microbiological parameters examined, it was concluded that there was an increase in microbial contamination with the increase in precipitation in December and according to the 'Regulation on the Quality and Treatment of Drinking Water Supply Waters', it was concluded that it was in the class of waters that become potable after physical treatment, chemical treatment and disinfection (A2) in terms of total coliform bacteria count, and in the class of waters that become potable after physical treatment and disinfection (A1) in terms of fecal coliform and fecal streptococcus count. According to the 'Regulation on Water Intended for Human Consumption', it was determined that there was low level pollution in the pond in terms of total coliform and fecal coliform.