Karbon nanotopları ve karbon nanofiber temelli bir camsı karbon elektrot yüzeyinde dopaminin elektrokimyasal olarak saptanması
Electrochemical determination of dopamine on a glassy carbon electrode based carbon nanoballs and carbon nanofiber
  1. Tez No: 803958
  2. Yazar: SAİME ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUTLUAY BAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Dopamin (DA) tayini için camsı karbon elektrotların (GCE'ler) karbon nanotoplar (CNB'ler) ve karbon nanofiberden (CNF'ler) oluşan bir nano kompozit ile modifiye edilmesiyle geliştirilen kolay bir yöntem geliştirildi. Önerilen platform (CNBs@CNFs/GCE), DA'ya karşı mükemmel katalitik aktivite sergiledi. ΔEp değeri GCE, CNBs/GCE ve CNBs@CNFs/GCE'de sırasıyla 391 mV, 110 mV ve 27 mV idi. Elektrot, 335 pM'lık bir piko-molar tespit limiti (LOD) verdi. Çarpıcı bir bulgu olarak 1.0x10-8 M DA'lık 15 ardışık taramanın RSD'si %0.01 idi ve mükemmel bir tekrarlanabilirlik gösterdi. 1.0x10-8 M DA pik yanıtındaki değişim 7 gün sonra %2.5 oldu ve bu elektrotun mükemmel stabilitesi olduğunu gösterdi. Tekrarlanabilir ve kararlı sonuçlar, CNBs@CNFs/GCE'yi DA saptaması için ideal bir elektrot olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
A facile method developed by modifying glassy carbon electrodes (GCEs) with a composite of carbon black nanoballs (CNBs) and carbon nanofiber (CNFs) is presented for the determination of dopamine (DA). The proposed platform (CNBs@CNFs/GCE) exhibited excellent catalytic activity towards DA. ΔEp was 391 mV, 110 mV and 27 mV at GCE, CNBs/GCE and CNBs@CNFs/GCE, respectively. The electrode yielded a pico-molar detection limit (LOD) of 335 pM. Interestingly, RSD of 15 consecutive scans of 1.0x10-8 M DA was 0.01% indicating excellent repeatability. The decrease in response of 1.0x10-8 M DA was 2.5% after 7 days indicating excellent stability of electrode. Repeatable and stable results make CNBs@CNFs/GCE of high interest for monitoring trace level of DA.